По правило м.март е емоционален, изпълнен с национални и лични драми, празници, чествания, изложни и концерти. Предлагаме ви събитията, които са организиране в Бургас през следващите седмици текст на новината
Бургаските кукери почват да гонят зимата. Две групи ще представят тази българска традиция на 19 февруари от 08.30 до 16.30 ч. в Долно Езерово. Ритуалът се организира от Народно читалище "Просвета 1927". В 16.00 ч. двете групи ще се съберат в централния парк на квартала за извършване на ритуал за плодородие. текст на новината
Община Царево изпълнява ангажиментите си пред гражданите на Ахтопол за изграждането на църквата „Свети цар Тервел”, съобщиха от пресцентъра на общината. текст на новината
Стогодишна болка ,която заедно с гените се предаде вече на трето поколение на онези 55 829 семейства или 253 хиляди души тракийски бежанци, които зарязват дом и земя, за да съградят наново живота в България.
Моята идея беше да се създаде втора по-голяма арк и да се монтира пред входа на Морската градина, а не да местим сегашната, уточнява той
Г-н Минков, разбрахме, че Вие сте вносител на докладната записка за преместване на арката на Св. Николай Чудотворец?
- Да, но в нея аз предлагам не да се мести монументът пред банка ДСК, а въз основа на него да се изготви идеен проект и такава арка, но вече много по-голяма, да се монтира пред централния вход на Морската градина. Разбира се, всичко трябва да стане със знанието, одобрението и участието на автора на скулптурата Иван Бахчеванов.
С богати трапези, шумни веселби и песни ще честват традиционния празник Трифон Зарезан в странджанските села Бродилово и Кости.
На 14 февруари лозарите и винарите в двете села ще спазят старинния обичай с ритуалното зарязване на лозите и с вдигане на наздравици с най-хубавите домашни вина от този край.
Според традицията на този ден лозите се подрязват, за да дадат добра реколта. В Бродилово зарязването се извършва в лозята край селото от най-добрия лозар. Той полива лозата с вино и изрича пожелания за плодородие и берекет.
В Кости зарязват асмата в двора на кметството, после празникът продължава с дегустация на местни вина. текст на новината
В събота преди обяд на 12 февруари от Тракийското светилището на връх „Свети Пророк Илия” над Хухла тръгва тракийският бог на виното и на вечно прераждащата се природа Дионис. Той ще слезе долу на лозята, където с песни и вино ще го посрещнат гостите на Мистериите на Хухла. Там, заедно с Трифон Зарезан, ще зарежат лозята. текст на новината
Регионалният исторически музей гостува с изложба в Народното събрание. Поводът е Освобождението на Бургас и региона от Османското владичество. В изложбата са включени снимки от възстановката на посрещането на руските воини-освободители, която бе направена преди няколко години. текст на новината
Уникална документална изложба ще даде старт на честванията по повод 133 години от Освобождението на Бургас. Тя е посветена на святата за морския град дата 6 февруари 1878 г. и 175 – годишнината от рождението на първия му кмет Нико Попов.
Експозицията ще бъде открита на 4 февруари /петък/ от 16.00 часа в Регионална библиотека „П. К. Яворов” /ул. „Булаир” № 10/ и може да бъде разгледана до края на месец февруари.
21 табла със снимки и документи проследяват героичните исторически събития от периода 1877 – 1878 г. и първите години от управлението на свободен Бургас.
В бургас имаше улица 7 февруари до Славейковото училище. В съзнанието на отраслите в махалата тази дата се пази като Ден на освобожданието на Бургас от турско робство. текст на новината
Петльовден е познат в съвремието като Ден на геврека и е придобил закачлив характер.
В миналото, с този празник се е отбелязвало спасението, оеляването и съхраняването на мъжката сила. На този ден малките момчета били докарвани в нови дрехи и извеждани на мегдана. Старейшените ги наричали и определяли кой за какво става.
В днешни дни, по време на социализма често се срещаха развеселени мъжки компании, а на гърбовете на по-напредналите се лепваха гевреци (може и хартиени).
По време на турското робство празникът бил окървавен. Познавайки бита на българите, еничарите минавали точно на този ден и отвеждали в еничарския корпус най-хубавите и най-здравите момчета. На портата на всяка къща, от която е взето момче, еничарите слагали кървав знак, за да съобщят на своите, че вече са минали оттам.
Това накарало българките на колят петлу у да слагат с кръвта им знак на портите, за да заблудят еничарите, че са дали кръвния данък.
Празникът, вече модифициран, продължил да се чества като ден на мъжката чест. Мъжката челяд се изкъпвала, обличала нови дрехи и се събирала за песни и разкази за мъжки подвизи. Но вече не на мегдана, а в мази и соби.
Петльовден е български народен празник, обичай с регионално разпространение. Чества се главно в източнобългарската етническа територия — от Одринско и Лозенградско, до Добруджа.
Хубавото на наличието на два стила - нов и стар, е, че някои тачени от нас празници се удвоиха. По-скоро онези празници, в края на които човек вижда всичко хубаво, розово и двойно.
Днес е Трифон Зарезан - след две седмици също.
Тъй като ни е присърце 14 февруари, ще пропуснем днешното слово.
Именници: Трифон, Трифонка
Св. Трифон е мъченик, светец-лечител, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян бил посечен с меч. Роден в Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия, той произхожда от област, която се смята за една от прародините на лозата и виното.
Едва на 17 години си спечелва голяма слава, като излекува дъщерята на римския император Гордиан III. Но наследникът на Гордиан - Деций Траян, се оказва непримирим враг на християнското учение. Той заповядва всички по-тачени светци да бъдат изправени пред съд. Сред тях е и Трифон, който не пожелава да се отрече от вярата си и загива като мъченик.
Свети Трифон се счита за пазач на лозята и празникът е в негова чест.
Празникът се нарича още Трифон зарезан, Зарезановден, Трифун чипия, Трифун Зарезой, Триун пияница текст на новината
На 4 февруари 2011 в Бургаската художествена галерия Петко Задгорски
ИВАН КАРАЙОТОВ
СТОЯН РАЙЧЕВСКИ
МИТКО ИВАНОВ
представят
ИСТОРИЯ НА БУРГАС. От древността до средата на ХХ век
Книгата е посветена на годишнината от Освобождението на Бургас от османско иго – 25 януари стар стил (6 февруари н.ст.).
Представени са илюстрации, детайлно изследване на историята на Бургас от древността до средата на ХХ век.
В книгата са представени бележки за личностите на Бургас, използвани са остарели и местни названия от Бургас и бургаски регион.
Авторите на книгата са използвали 1 200 източника, от които са цитирани 1 053. Събрана е колекции от над 500 карти на Бургаски район от периода XIII-XVIII век, както и най-големите сбирки от стари планове, гравюри, фотографии и карти от ХIХ век, от османотурски документи, стари ръкописи за Бургас, от надписи върху камък.
ДИГИТАЛНА КОЛЕКЦИЯ „ИСТОРИЯ НА БУРГАС” е създадена от нас специално за проекта.
Тя включва:
Сбирка от гравюри и фотографии на Бургас от ХІХ в.;
Сбирка от картички и фотографии от началото на ХХ в., съхранили старата архитектура на Бургас.
Сбирка от подбрани карти на Бургаския залив и крайбрежие.
Сбирка от фотографии на артефакти от Бургас.
Сбирка от няколко хиляди фотографии на съвременния Бургас. текст на новината
Националното 10-члено жури, което ще оценява работите на учениците, се състои от видни български математици и се председателства от проф. д.п.н. Сава Гроздев от Института по математика към БАН.
Официалното награждаване на победителите ще се състои на 30 януари 2011 г., от 8,30 часа в сградата на Бургаската опера.
Любимата на поколения рок пънк изпълнителка Милена и Dirty Purchase – групата, предизвикала фурор на тазгодишния SPIRIT of Burgas, ще се грижат за доброто настроение на бургазлии, които изберат да посрещнат Новата година под открито небе. Празничният концерт е с начало 22.30 ч., а сцената ще бъде разположена на площад Тройката, в непосредствена близост до коледните къщички.