Това, което установяваме за Игнажден (виж по-долу) е, че днес не трябва да се работи!
Именници са Игнат (на латински името значи "огън"), Огнян, Огняна, Пламен.
Свети Игнатий е роден в гр. Антиохия. Той е бил епископ на града в продължение на 40 години. Мъдро управлявал паството си, без да жали трудове и грижи. Усърдно проповядвал Божието слово и мнозина довел до познание на Христос. Той е ученик на апостол Йоан осъден на смърт от римския император Траян.
Игнажден е ден, в който би трябвало да се почита паметта на свети Игнатий Богоносец, чествана на 20 декември. Обикновено с Игнажден започват коледните празници. В Източна България на този ден е първата коледна вечеря. Трапезата е изцяло постна. Празникът се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на новата година. Нарича се още Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден.
Народна метеорология
Ако на Игнажден времето е ясно, през април ще има суша.
Ако вали дъжд, през април ще има дъждове и плодородие.
Добре е, ако на Игнажден, а също и по Коледа вали сняг.
Ако на Игнажден времето е облачно, реколтата ще е добра и в кошерите ще има изобилие.
Времето през следващите 12 дни на месеца - от 20 до 31 декември - показва времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари
Народни поверия, свързани с празника
Не бива да се изнася нищо от къщата - най-вече огън, жар или сол - за да не излезе берекетът.
Не се иска и не се дава нищо назаем.
Не се става от трапезата по време на ядене, защото кокошките няма да мътят. Не се излиза на двора, за да мътят кокошките повече.
Не се шие и плете, за да не се заплитат червата на кокошките и да снасят.
Не се вари боб, за да не бие градушка.
Не се пере, за да не налети болест.
Не е добре, ако се зачене дете на Игнажден, защото ще се роди с недъг.
Бременните и нераждалите не трябва да работят, за да родят лесно.
Не се местят кошери, иначе пчелите ще бягат.
Мъжете не впрягат добитъка, за да е здрав и пъргав през цялата година.
За 10 години школата извървя дълъг път в своето развитие – бяха обучени над 100 деца, някои от които постигнаха завидна техника и създадоха истински малки витражи. Много от децата посещават школата години наред, други избират изкуството за свое бъдеще и се насочват към художествени училища.
Всяка година се правят най-малко два пъти изложби и базари ( Коледни, Великденски) в Младежкия културен център, градски художествени галерии, вече традиционно е участието на школата и на ФЛОРА Бургас, за което има получени награди.
За ръководителката всяка изложба е повод да зарадва децата, родителите и обществеността с красивите витражни рисунки, които носят много празничност, цветна светлина и истинско изумление от сполучливите детски композиции.
На 17.12. (петък) в Младежки културен център ще се открие юбилейната изложба на школата по стъклопис. Участниците, деца от 7 до 14 години и техния ръководител – Мария Шурелова, канят всички любители на изкуството и бившите възпитаници на школата, заедно да отпразнуват юбилея, от 16,30 часа, в изложбената зала на МКЦ. Експонатите ще могат да се откупуват.
На 11.12.2010г. в най-голямото бургаско училище- ОУ"Братя Миладинови", ще се проведе Коледно благотворително тържество. На щандовете ще бъдат изложени изделия, изработени от всичките 1 300 ученици на училището. От 13.30 в Актовата зала започва и традиционният за училището Коледен концерт. В него ще вземат участие талантливите павци, танцьори, музиканти и млади актьори от училището. След приключване на концерта, ще се проведе и търг на картини, рисувани от ученици в паралелките с разширено изучаване на изобразително изкуство. Средствата, събрани от благотворителното тържество ще се изполват за оборудването на игротеки за първокласниците и поддържане на материалната база на училището. По този повод потърсихме за професионален коментар директора на ОУ "Братя Миладинови"-Бургас Бочко Бочев. текст на новината
Честит ОСМИ Декември на всички студенти, и на всички, които вярват в календара, в който първите 10 дни на декември са все Осми.
Странен факт е, че в уикипедия, в дела за произхода на празника от няколко седмици е заличено името на Софийски Университет . Очаквайте там да се появи Школата в Симеоново, или ивинтуалну Университета по световни икономии на името СД.
Студентският празник се чества в България на 8 декември.
Това е денят, в който Българската православна църква по стар стил е отбелязвала паметта на Светите Седмочисленици и сред тях свети Климент Охридски (25 ноември нов стил), считан за един от покровителите на българското висше образование.
На 8 декември 1476 г. папа Сикст IV проглася деня за празник на непорочното зачатие.
Честването му започва през 1903 г. по повод на 15-годишния юбилей на единственото тогава в Княжество България Висше училище, датата става празник на всички студенти в България - Софийски университет Св Климент Охридски. Решението за празника е взето от Академичния съвет на Алма матер на 30 ноември 1902 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентите.
На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите взема решение 8 декември да бъде празник на българските студенти. За пръв път е отбелязан като празник на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище, след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г. Датата е отменена след 1944 г. и е заменена със 17 ноември - Международен ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на университета отново е възстановен на 8 декември.
Още малко история:
За първи път студентите празнуват свой празник преди 103 години, тъй като той датира още от 1903 г., когато се е чествал 15-годишният юбилей на Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото висше училище в България да има "по-особен, свой празник". През 1902 г. Академичният съвет на Софийския университет решава това да е денят на просветителя Свети Климент Охридски - 25 ноември. По нов стил това е 8 декември. Министерството се съгласява и студентите го отбелязват за първи път през 1903 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на Софийски университет на 8 декември отново е възстановен.
На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на всички български студенти. Така празникът започва да се чества в цялата страна. Преди това Софийският университет решава да отдели патронния си празник от общия празник на 8 декември и определя 25 ноември за свой официален празник.
Софийският университет, станал причина за честването на сегашния студентски празник, е основан на 1 октомври 1888 г. Създаден е по инициатива на Иван Шишманов и Емануил Иванов като Висш педагогически курс при класическата гимназия с историко-филологическо отделение. Със закон от 1 януари 1889 г. курсът се превръща във висше училище с допълнителни отделения (факултети).
Министър - председателят на България Бойко Борисов връчи лично стъкленица със св. мана от нетленните останки на Св. Николай Чудотворец на Негово Високопреосвещенство Сливенския Митрополит Иоаникий в Бургас.
Премиерът бе придружен от министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, министъра на българите в чужбина Божидар Димитров, кмета на Бургас Димитър Николов, бургаски депутати и общински съветници.
Свещенният дар е подарък за празника на Бургас - 6 декември, Никулден. Стъкленицата бе внесена веднага в Катедралния храм "Св. Св. Кирил и Методий", където бе изложена за поклонение от многобройните жители и гости на града.
Коледна изложба на поморийски художници ще бъде представена на 04 декември 2010 г. /събота/ от 18:00 ч. в Център „Свети Георги“. Творците от Поморие ще покажат произведения от живопис, дърворезба и фотография. Авторите на творбите са: Нели Тодорова, Мариета Иванова, Дарина Гильова, Христина Герова, Деница Жекова, Георги Скумов, Любо Скумов, Жоро Димиров, Г еорги Карталов, Петьо Цолов, Георги Сотиров, Йордан Маринов и Людмила Калъчева.
Все повече са и бургазлиите, които сами декорират своите блокове и работни места, така че да носят настроение на всички. Общинска администрация винаги е подкрепяла инициативите, които правят града ни по-красив. И тази зима награди очакват най-оригинално украсените жилищни блокове, офиси, магазини, обществени сгради.
Младежкият културен център – Бургас е създаден с Решение на Общинския съвет от 29.07.1992 г. С утвърдения тогава Статут на МКЦ си поставя основна задача – да се превърне в притегателен център за изява на талантите на младите хора и за удовлетворяване на културните им потребности. Като правоприемник на бившия Младежки дом, МКЦ съхранява и развива дейността на различни школи по изкуствата и младежки формации.
В Младежкия културен център развиват своята дейност следните клубове и формации:
- школа „Стъклопис“
- школа „Батик“
- школа „Мозайки“
- Хорова школа
- Фолклорен танцов ансамбъл „Емона“
- Градска детска театрална школа
Медиен панаир “Журналисти по теория, журналисти на практика” ще се случи за пета поредна година от 29 ноември до 3 декември 2010 година. Основна тема на тазгодишното събитие във ФЖМК е “Професия: Новинар”.
Едно събитие, за което вярваме, че няма нужда от подробни обяснения, защото за своите 5 издания успя да се утвърди като едно от важните и значими събития за медийния бранш, за Факултета, но най-вече за самите студенти, бъдещите... професионални комуникатори. Защото Медийният панаир е мястото на изключително важната среща между двете неделими части на журналистическата професия – теорията и практиката.
В организацията на Медийния панаир всяка година включваме разнообразни формати – представяния на книги и документални филми, студентски изложби, отворени дискусии на актуални медийни и обществени теми, научни конференции и най-популярната част сред студентите – представянията на медиите.
Форумът традиционно ще се проведе в сградата на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, а организатори на проявата са Фондация “За ново партньорство в журналистиката” и PRoPR Агенция.
В тазгодишния юбилеен панаир имаме много нови формати, изненади и специални гости.
Официалният старт на петия Медиен панаир ще бъде даден с дискусията "Професия: Новинар". Очакваме ви точно в 11.00 в зала 13 на ФЖМК.
Една от най-трагичните страници в историята на украинския народ заема Гладомора през 1932-1933 г. Той е бил причинен от умишлените действия на комунистическата власт и в продължение на няколко години Украйна загуби 10 милиона души. текст на новината
В рамките на международната кампания „16 дни активизъм срещу насилието наджени” (25 ноември -10 декември), Български фонд за жените стартира своя дарителскаинициатива – Кампания за набиране на средства в помощ за жени и деца, жертви нанасилие. Нейно начало ще даде на 30 ноември изложбата “Създадена за обич” нахудожничката Александрина Караджова, която ще зарадва почитателите на пастелнатамагия със серия картини на изящни женски образи. текст на новината
Празникът на града ще бъде отбелязан още с концерти и тържества в отдалечените квартали и съставни селища на територията на община Бургас. За втора поредна година за гражданите ще бъде обособен пункт за раздаване на рибена чорба, приготвена по стара рецепта на рибарите от Ченгене скеле. Новост в отбелязването на Деня на Бургас – Никулден ще бъде разкриването на втори пункт за печена риба и вино. Двата пункта ще бъдат разположени на две от най-емблематичните места в Бургас – до Грамофона /на ул. „Богориди”/ и до Часовника /градинката до х-л „България”/. текст на новината
Тържествата по повод Никулден на 6 декември ще започнат още от 8.30 часа в Катедрален храм „Св. св. Кирил и Методий” със Света литургия в чест на покровителя на Бургас Св. Николай Чудотворец, отслужена от Негово Високопреосвещенство Сливенски Митрополит Иоаникий и бургаското духовенство. текст на новината
За четвърта поредна година Празникът на Бургас – Никулден ще върне любими на много българи певци и актьори в родното им място. Пристигането им в морския град е продължение на инициативата на кмета Димитър Николов „Завръщане в Бургас”, насочена към успелите в страната и по света бургазлии. текст на новината
Днес именници са: Екатерина, Катя, Тинка, Катерина, Катина, Тина, Катрин.
Св. великомъченица Екатерина - от Александрия, била дъщеря на Конста, бивш цар. Майка й - християнка, я запознала с един пустинник, който я въвел във вярата. Изучила елинската мъдрост, но над всичко обикнала Божествената мъдрост.
На 18 години, като безстрашна изобличителка на езичеството, за вярата Христова я хвърлили в тъмница. Извикали я на спор с най-първите 50 мъдреци в Египет, но не могли да я отклонят от Христовата вяра и те самите повярвали и били осъдени и изгорени живи. Бита с волски жили, обезобразена, хвърлена в тъмница, Екатерина търпяла глад, страдала и накрая я посекли с меч в 305 година.