На 3 и 4 декември 2010 година, в зала № 3 на Гарнизонния клуб – Бургас, ще се проведат Деветите юбилейни национални „Св. Николаевски православни образователни четения“ с международно участие, организирани от Православен енорийски център към катедрален храм „Св. Св. Кирил и Методий”. Четенията се провеждат ежегодно по идея на отец Захарий Дечев. В програмата са включени пленарни доклади на проф. д.п.н. Клавдия Сапунджиева от СУ „Св. Климент Охридски” ФНПП и проф. д.б.н. Румен Ваташки от ШУ „Епископ Константин Преславски”, ще бъдат представени и научни съобщения от членове на експедиция „Близнак 2010“ – младите православни краеведи - ученици от различни буртаски училища, разработки на представители на различни български университети, учени и общественици. текст на новината
Двама мои приятели- единият реален, а другият все още само виртуален, са изправени пред нелеката задача да търсят финансиране за култура в момент, в който кризата е стиснала почти всички за гушите...А културата не е каква да е, а цели 60 години бургаски театър, излязал от труда и усилията на Валери Еличов и Аглика Бояджиева. Прилагам писмото на двамата бургаски актьори, защото с друго не мога да им помогна. Дано да популяризираме достатъчно идеята и тези, от които зависи осъществяването и, да покажат, че българската култура значи нещо не само за богатите духовно, но и за богатите материално :)
Извънредни автобуси за гражданите предоставя общинският превозвач „Бургасбус” за Архангелова задушница - 6 ноември. По този начин ще бъде избегнато препълването на градските автобуси. Това е една от най-важните дати в християнския календар. На нея отдаваме почит към паметта на мъртвите.
Двете извънредни автобусни линии ще се движат по направленията к-с "Меден рудник" - Гробищен парк и комплексите "Славейков" и „Изгрев” - Гробищен парк. Те ще бъдат с номера 109 и 13А. Извънредните автобуси ще се ползват срещу закупен автобусен билет на цената на билет в градския транспорт – 1 лев. В тях няма да важат картите за други автобусни линии.
Броени дни остават до откриването на паметника на Петя Дубарова в Морската градина на Бургас. Мястото, което е отредено за поставяне на монумента, е алеята на която се намира и паметникът на бургаския поет Христо Фотев, до „бялата чешма”.
Дългоочакваното събитие е насрочено за 5 ноември /петък/ от 16.30 часа, когато е и началото на музикално-поетичния спектакъл, посветен на младата поетеса. В програмата ще прозвучат стихотворения и песни по стихове на Петя Дубарова, изпълнени от актрисата Юлияна Султанова и Ваня Костова, песни на бардовете Иван Ненков и Георги Богданов и стихотворение на бургаската поетеса Венда Райкова, посветени на Петя. Освен това ще бъдат прожектирани и автентични кадри от българския игрален филм на режисьора Георги Дюлгеров „Трампа” от 1978 г., в който участва и Петя Дубарова. текст на новината
От 8 ноември в продължение на 6 дни Областен пчеларски съюз организира изложение на пчелни продукти на площад „Тройката” в Бургас. Председателят на съюза Ботьо Ботев кани всички бургазлии да опитат тазгодишния мед и да подсилят организма си преди настъпване на зимата. текст на новината
Денят на народните будители е официален български празник, който се чества всяка година на 1 ноември. На него се почита паметта на българските просветни дейци и революционери.
В освободена от османско владичество България както интелигенцията, така и масовият човек съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет. Много градове и села искат да отдадат заслужената признателност към народните будители не само като кръщават улици, читалища и училища на тяхно име. По тази причина Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, през 1922 г. внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители.
Обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна. Целта е да се привлече вниманието на обществеността върху усилията за спасяването на Черно море.
Международният ден на Черно море 31 октомври 2010 г. отбелязва годишнината от подписването през 1996 г. на Стратегическия план за действие за възстановяване и опазване на Черно море. Документът очертава рамката на сътрудничество между черноморските държави по отношение състоянието и бъдещето на Черно море и региона.
Отчитайки сериозното влошаване на екологичното здраве на Черно море, шестте държави — България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна — подписват през април 1992 г. в Букурещ Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (Букурещката конвенция), която представлява правна и дипломатическа платформа за съвместни действия. текст на новината
Вторият град в община Бургас – Българово чества Деня на будителите /1 ноември/ и 105 годишнината на НЧ „Съгласие – 1905”. По този повод кметство Българово и местното читалище канят всеки, който желае да присъства на тържествения концерт и да сподели с тях светлия празник.
На този ден именници са Димитър, Димитрина, Димитричка, Драгана, Мита, Митка, Митко, Митьо, Димо, Дима, Димка.
Народният култ към Свети Димитър го представя като по-голям брат на Свети Георги. Пък според народните предания от този ден започва зимния период.
Свети великомъченик Димитрий Солунски Чудотворец е роден в Солун през 3 век. Неговият баща бил управител на града, а по религиозни убеждения - християнин. Когато родителите на Димитрий умират, император Максимиан го назначава на висок военен пост със заповедта да преследва християните. Покръстеният като дете Димитрий обаче ги покровителствал и започнал да насърчава разпространението на Христовата вяра. Максимиан поискал от Димитрий да се откаже от вярата си, но никакви увещанията не помогнали. Димитрий бил хвърлен в тъмница, а прочутият борец Лий предизвикал на борба осъдените християни и ги убивал, като ги хвърлял в пропаст върху копия, забити с острието нагоре. Оръженосецът на Димитрий, Нестор, изпросил разрешение от господаря си да премери сили с Лий и успял да го победи, хвърляйки го в пропастта. Затова по нареждане на императора Нестор бил обезглавен, а Димитрий - прободен с копие в 306 го текст на новината
Днес /15 октомври/ се навършват 130 години от рождението на писателя, критик, общественик и преображенец Петко Росен. По този повод Община Бургас организира ритуал по поднасяне на цветя пред паметната плоча на къщата на ул. „Цар Асен” 41, в която той е живял и творил. текст на новината
Големият бургаски артист, Апостол Карамитев, щеше да получава на 17 Октомври поздрави от приятели, колеги и близки.
Днес е останал само споменът за театралния чародей Апостол Карамитев, избелелите снимки, лентите с великолепните му ексцентрични и трагикомични завоевания на малкия и големия екран, както и ролите му от радиото. Не е много, но се оказва, че за талант като Карамитев и това е достатъчно, за да остане сред най-големите фигури в националната ни култура и изкуство.
Апостол Карамитев е роден на 17.10.1923 г. в Бургас. Завършил е актьорско майсторство във ВИТИЗ. Ученик на Б. Дановски, той специализира режисура в Москва, Ленинград, Прага и Варшава. Дебютира във филма „Утро над родината” (1951 г.).
Играе в: „Любимец 13” (1958 г.), „Специалист по всичко” (1962 г.), „Рицар без броня” (1966 г.), „Бялата стая” (1968 г.), „Сватбите на Иван Асен” (1975 г.) и много други.
Карамитев участва в първото българско цирково вариете, обикаля страната с рецитали на народни песни и приказки от Каралийчев, занимава се и с театрална режисура. текст на новината
В деня на Света Петка, с. Оризаре, община Несебър, отбелязва своя празник. Всяка година по традиция в селото се организира панаир и специална празнична програма за всички жители и гости. текст на новината
“Сенки от отвъдното. Древния Некропол на Несебър” официално се открива на 14 октомври от 18.00 ч. в централната зала на Националния археологически институт с музей и ще покаже 150 експоната от последните спасителни археологически разкопки. Всеки, който иска да се докосне до безценните богатства на Месамбрия и да усети духа и културата на древните й жители, може да посети експозицията в София до края на месец март 2011 година.
За втора поредна година българският фестивал SPIRIT of Burgas успя да се нареди сред най-добрите фестивали в света в категорията BEST OVERSEAS FESTIVAL на UK Festival Awards. С едва второто си издание от 2009г., музикалният форум намери място сред номинираните за британските фестивални награди. текст на новината