Като народен представител съм работил в две комисии: Комисията по транспорт и съобщения и Комисията по опазване на околната среда и водите.
Участвувал съм във внасянето на осем заканопроекта самостоятелно и съвместтно с други народни представители на парламентарната група: Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за генетично модифицираните организми /2 законопроекта/, Закона прякото участие на гражданите в управлението на страната, Закона за изменение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, Закона за изменение на Закона за собствеността, Закона за изменение и допълнение на Закона за водите, Закона за изменение и допълнение на Закона за избор на народни представители и Закона за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата.
Четири от законопроектите са приети, а останалите са в процес на приемане в Народното събрание.
С измененията в Закона за генетично модифицираните организми се дава правната основа за развитие на памукопроизводството в страната. При европейска квота от 100 000 дка за България, в момента се засаждат едва 10 000 дка памук / през 1989 г. в страната е имало засадени 150 000 дка/. Получи разрешение и проблемът с научните изследвания с генетично –модифицирани организми.
С измененията в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България бяха решени проблемите за предоставянето на пристанищата в Поморие, Царево и Ахтопол за стопанисване и управление от Общините ,както и преобразуването на пристанището в Созопол в рибарско . По този начин се даде възможност за дългосрочното им развитие и превръщането им във важен фактор за просперитета на туризма в тези общини, както и възможност пристанище Созопол да се превърне в център на риболова за Южното Черноморие.
С измененията в Закона за движение по пътищата се предвиждат много по-сериозни санкции за нарушителите по пътищата. Премахването на субективния фактор при отчитане на нарушенията и налагането на глобите чрез въвеждането на съвременна техника за наблюдение и заснемане на нарушителите. Специални мерки се предприемат за нарушителите , които са млади шофьори.
С измененията в Закона за собствеността, които направих бе удължен с три години срокът, в който държавата и общините могат да актуват имотите си и те не могат да биват придобивани от часни лица по давност.
В измененията на Законите прякото участие на гражданите в управлението на страната и за избор на народни представители основния акцент е развитието на пряката демокрация. С първият законопроект се дава възможност националните и местни референдуми да се свикват, както по инициатива на НС и общинските съвети, така и чрез подписка на гражданите. Процентът на гласувалите е намален от 50 % на 30% за да бъде референдума законен. За избора на народни представители основния акцент на парламентарната група е въвеждането на мажоритарните избори в страната.
През мандата на НС съм подготвил и внесъл изменения и допълнения по 28 законопроекта между първо и второ четене. По съществените от тях са: Закона за държавния бюджет на РБългария, Закона за устройство на българското Черноморско крайбрежие, Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, Закона за ветераните от войните, Закона за електронните съобщения, Кодекса за търговското корабоплаване, Закона за туризма и др.
Особено внимание в своята работа съм отделял на законопроектите свързани с развитието на Бургаския регион. Предложенията ни съвместно с народните представители Пенко Атанасов и Маруся Любчева по Закона за устройство на българското Черноморско крайбрежие бяха свързани с преустановяване на практиката за презастрояването му, предоставянето на морските плажове на общините за стопанисване и управление и др.
Като член на Комисията по транспорт и съобщения голяма част от предложенията ми по законопроектите са свързани и защита интересите на морската общност в региона.
В подготовка на предложенията ми по Закона за туризма бе проведена среща с представителите на туроператорите и на собствениците на хотели в комплекс „Слънчев бряг”.
Широк обществен отзвук получи съвместното ни предложение с народните представители Георги Божинов и Пламен Славов за признаване учасниците в антифашиската съпротива за ветерани от Втората световна война. Това предложение за съжаление не бе прието, тъй като коалиционните партньори от ДПС и НДСВ гласуваха против.
По време на мандата съм участвувал и в две посещения в Европейския парламент по линия на Комисията по околна среда и води и в делегацията на Министър-председателя на РБългария при официалното му посещение в Молдова.
2. Парламентарен контрол
През мандата съм подготвил и задал 11 въпроса и питания. Значително по-малко от предходния мандат /46 актуални въпроса и питания/ , когато БСП бе в опозиция. По- малкото въпроси са следствие на това , че сега като част от управляващото мнозинство съм имал възможност много от възникналите проблеми да ги решавам директно в министерствата и ведомствата.
Въпросите , които съм задал самостоятелно или съвместно с другите народни представители – Пенко Атанасов и Маруся Любчева засягат важни проблеми на Бургаския регион и неговите жители.
Такъв бе проблема с възможността да бъдат разположени военни бази на НАТО на територията на Бургаска област .
Друг важен въпрос към Министъра на труда и социалната политика бе свързан с промените в Наредбата за определяне на видовете работи, за които е установено намалено работно време на територията на Лукойл-Нефтохим ЕАД –Бургас . С тях бе увеличено работното време на всички работещи в комбината от 7 на 8 часа. В резултат на нашия въпрос бе сформирана работна група с участието на синдикатите , която провери условията на труд в Лукойл-Нефтохим ЕАД –Бургас .
Обект на парламентарния контрол бяха и проблемите за възстановяване на земи на собственици във военните имоти на полуостров „Акра” с.Черноморец , които са загубили публичния си характер. След питането внесохме и законодателни промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, с което се даде възможност този въпрос да бъде решен.
През мандата поставих и два въпроса по отношение приватизацията на „Винком”АД –Бургас и не изпълнението на приватизационните договори. Както е известно заводът вече е разрушен и производството е прехвърлено в Поморие.
Тема на парламентарния контрол бяха и други важни въпроси на гражданите на Община Бургас и региона – изграждането и функционирането на молитвен дом на „Свидетелите на Йехова” в к/с „ Славейков” –Бургас; проблемите с организацията на техническите прегледи и смяната на номерата на МПС в обществения транспорт; проблемите с изкупуването на въглища в „Мина Черно море”-Бургас; проблемите с продажбата на военни жилища на семействата на бивши военнослужащи в гр.Средец и с.Равнец, Община Бургас; осигуряване на субсидии за производството на памука в България и др.
3. Работа в избирателния район
Като народен представител една от най-важните дейности е защитата интересите на Бургас и региона, както и срещите с гражданите.
Един от най-важните въпроси свързани с развитието на Бургаска област бе ратификацията на договора за изграждането на петролопровода „Бургас –Александруполис” и създаването на международната компания за неговото строителство. Този въпрос бе силно политизиран от нашите опоненти чрез провеждането на незаконосъобразен референдум. Като народен представител активно се включих в разясняване на позицията на БСП по този въпрос , която включва преди всичко защита на проекта и използването му интересите на общината. Взех участие в дискусиите по този проблем в националните медии :Телевизия „7дни”, радио „Дарик”, в.”Капитал”. Позиции съм изразявал и по местните медии.
Приоритет в моята дейност като член на Комисията по транспорт и съобщения е бе и подпомагане работата на ръководството на „Пристанище – Бургас”, както по завъшването на проекта за неговото разширение, така и по ратификацията на договора за строителството на новия контейнеррен терминал. Подпомагал съм активно и работата по изпълнението на проекта известен на бургаската общественост като проекта „Супер Бургас”. Проектът бе обявен с решение на Министерски съвет за обект с национално значение.
Съвместно с други народни представители от Бургаски регион поставихме въпроса пред Министерски съвет за осигуряването на средства за изграждането на пътния надлез на кръстовището Бургас-Средец –Созопол. Предстои старта на строителството му. С моите усилия успях да осигуря средства и за продължаване на строителството на канализацията в с.Маринка.
През мандата съм подпомагал дейността и на кметовете на общините в региона за включването на обекти по ПУДООС, СИФ и „Красива България”.
Като член на Комисията по транспорт и съобщения през мандата успях да осигуря провеждането на три от заседанията й на бургаска територия. В Община Бургас по проблемите на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, в Община Созопол –по развитието на малките пристанища и предоставянето им на общините, в Община Приморско с участието на кметове от региона –по развитието на пътната инфраструктура в Бургаска област.
През целия мандат съм полагал усилия ежеседмично да присъствувам в приемната ни и да се срещам с гражданите. Приемни съм организирал и в Община Айтос и Малко Търново.Основните проблеми ,които се поставяха са свързани с търсенето на работа, ниските доходи и пенсии, лични здравословни проблеми, корупцията в някой органи на местната власт , съдебната система и др. Много от тези проблеми на гражданите не успях да реша , но отговорно искам да заява , че те са поставени пред съответните органи за компетентен отговор и изпълнение.
Проведох и множество срещи с гражданите в кварталите на Бургас и съставните селища на общината, както и във всички общини на региона. Участвувал съм и във всички по –важни мероприятия в региона. Взех активно участие и в десантите на парламентарната група в Варненска , Хасковска, Пловдивска и Старозагорска области.
Полагал съм усилия да давам гластност за своята дейност чрез СМИ и да запознавам Бургаската общественост с позициите на КБ по важни въпроси от развитието на страната.
В заключение искам да отбележа, че в своята работа съм допускал слабости и грешки. Бих бил благодарен, ако се посочат същите и при обсъждането на настоящия отчет.