Бургас - исторически наследява късния римски градец Деултум. Деултум е основан от император Веспасиан като военна колония на ветерани.
По-късно го наричат Девелт, което дава името на днешното село Дебелт. Още три села са включени в днешните предели на града - Кастрицион, Скафида и Росокастрон. По-късно се изгражда и селище-лечебница - Аква калидае - организирано подобно Асклепионите около прочутите в околността минерални извори. Тук преди тези градежи са живеели тракийски племена. Голямата слава на съседните градове не позволила разрастването на малките крепости. През средновековието възниква и малка крепост, наречена Пиргос - вероятно дозорно място в българската държава.
Едва през XVII в. Бургас получава сегашното си име и местоположение. Наричал се е Ахело-Бургас. След Освобождението се нарича Бургас и е малко селище с 2950 жители. Оттогава градът нараства и населението му се увеличава почти стократно. Става център на Южното Черноморие и град с развита промишленост и търговия. Оживено пристанище. Строят се множество заводи, нефтохимически комбинат, захранващ цялата страна с над 30 нефтени продукта, развива се селскостопанско производство от землището край града, сол и желязо се произвеждат в промишлени количества и с тях се търгува далече зад пределите на страната. От 1903 г. Бургас е свързан с железница.