Парафираха споразумението за “Бургас-Александруполис”, Bourgas, Burgas
Под 5 долара е годишната печалба на глава от населението от нефтопровода
Русия, България и Гърция парафираха вчера тристранното споразумение за петролопровода “Бургас-Александруполис” в Бургас. Церемонията се проведе в сградата на общинската администрация, а подписите под документа си сложиха зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Калин Рогачев, зам.-министърът на промишлеността и енергетиката на Руската федерация Андрей Дементиев и Никос Стефану – главен секретар на Министерството на развитието на Гърция.
“Строителството на петролопровода “Бургас-Александруполис” ще започне в началото на 2008 година и ще приключи в най-кратки срокове. Така ще можем да наваксаме загубеното през последните 14 години време” каза, Никос Стефану.
Целта на споразумението е определяне на формите за сътрудничество между трите страни за построяването на петролопровода с първоначален дебит 35 милиона тона петрол годишно с възможност за увеличаване до 50 милиона тона петрол на година.
Петролопроводът “Бургас – Александуполис” включва два терминала за петрол – съответно в градовете Бургас и Александруполис и магистрален петролопровод с помпени станции, резервоари и инфраструктура, свързваща терминалите. Проектът за изграждане на трасето предвижда петролопровода да е с дължина 280 км, от които 155 са на българска територия.
Собственик на петролоповода ще е Международната проектна компания, която се учредява от участниците в проекта. На територията на България и Гърция компанията ще създаде съответните структурни подразделения и ще привлича за подизпълнители местни фирми.
След подписването Никос Стефану заяви, че проектът е от значение както за трите страни, така и за международния пазар. “Това е алтернативен път на Босфора при транспортирането на петрол от Русия и Черноморието към страните от ЕС. Това е път за транспортиране на нефт към Европа, който е много сигурен и предоставя условия за голяма икономическа ефективност”, допълни Стефану.
Междуправителственото споразумение ще бъде подписано в Атина, след което в кратък срок ще трябва да бъде създадена Международната проектна компания. Били определени три дати за окончателното подписване, които са 22 февруари, 6 и 8 март, съобщи той, като допълни, че според него началото на март е най-удачното време.
От своя страна Андрей Дементиев, зам.-министър в Министерството на промишлеността и енергетиката на Русия, заяви, че днес /б.р. вчера/ са били направени първите крачки за наваксване на изгубеното време. “Можем бързо да проектираме, можем и бързо да строим. Научихме се и бързо да стигаме до споразумения”, каза той.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Калин Рогачев отбеляза, че Бургас - Александруполис е проект, който е един от най-крупните на територията на България. С този проект България ще затвърди мястото си в енергийната карта на Европа и света, заяви Рогачев.
Има преки и непреки изгоди за държавата от проекта “Бургас – Александруполис”, каза заместник-министърът в отговор на предложението на ДСБ да не се подписва споразумението, тъй като не било изгодно за България и имало екологични рискове. Като пряка полза от петролопровода Рогачев посочи, че той може да носи приходи от около 35 милиона долара на година. Непреки положителни страни на проекта са новите работни места, които по предварителни разчети са не по-малко от хиляда, каза той.
Рогачев каза, че не може да има притеснения за екологията, тъй като проектът е съвременен и при изпълнението му ще бъдат спазени съвременните екологични норми.
--------------------------------------------------------------------------------
Дялове в Международната проектна компания
- 51% от акционерния капитал ще са за руския участник – ООО “Трубопроводный консорциум “Бургас – Александруполис”, в който участват ОАО “АК Транснефт”, ОАО “ВС “Роснефт” и ОАО “Газпром нефт”
- 24,5 % от акционерното участие са на българския участник в проекта “Проектна компания Бургас – Александруполис БГ” АД
- 24,5% е за гръцкия участник в проекта – консорциум “Hellenic Petroleum” и ”Thraki”- 23,5% и Гръцката република – 1%.
--------------------------------------------------------------------------------
История на петролопровода
Първите срещи, както и подписаните предварителни споразумения за проекта Бургас-Александруполис датират от 1993 г.
През 1999 г. е направено първото предпроектно проучване от немската фирма
На 12 април 2005 г. България, Гърция и Русия подписаха тристранния меморандум за сътрудничество за изграждане на нефтопровода Бургас-Александруполис.
Декларацията за сътрудничество в сферата на енергетиката бе приета на срещата на 4 септември 2006 г. в Атина от президентите на Руската федерация и на Република България и на министър-председателя на Гръцката република.
На 7 февруари 2007 г./вчера/ бе парафирането на тристранното споразумение в Бургас.
На три възможни дати ще бъде окончателното подписване на споразумението за петролопровода в Атина. Те са 22 февруари, 6 или 8 март т.г.
След това предстои подписване на споразумение за транзитиране.
Строежът на петролопровода “Бургас-Александруполис” ще започне в началото на 2008 г. и ще завърши 2010-2011 г.