Шест областни ВиК дружества са с най-голяма готовност за създаване на публично-частни партньорства, Bourgas, Burgas
Шест ВиК дружества в страната от всички 29 дружества с държавно и общинско участие покриват най-пълно критериите за създаване на публично-частно пратньорство. Това стана ясно на среща между заместник-министъра на регионалното развитие Димчо Михалевски и представители на Международната финансова корпорация, част от Световната банка, съобщиха от Министерство на регионалното развитие. Дружествата са в Стара Загора, Бургас, Пловдив, Плевен, Ловеч и Добрич.
Сред критериите, посочени от консултантите, са нагласа на обществото и бизнеса за приемане на новите условия, финансово състояние на дружеството, прогнозни промени в цените на услугата. Предстои избор на едно ВиК дружество, в което ще стартира пилотният проект за създаване на публично-частно партньорство. Заместник-министър Михалевски посочи, че публично-частните партньорства се опират на три стълба – политическа воля, готовност на потребителите да приемат услугата и на изпълнителите да я предоставят.
Димчо Михалевски посочи, че публично-частните партньорства в сектора ще се реализират единствено със съгласието и взаимодействие с местните власти. Фундаментът за старта на схемата за публично-частно партньорство е приемането на новия Закон за водоснабдяване и канализация, каза заместник-министър Михалевски. Проектозаконът ще бъде внесен в Министерския съвет до края на ноември, уточни той. Новият закон урежда няколко основни въпроса в сектора, сред които тези за собствеността на инфраструктурата, за отношенията с потребителите на услугата и функциите по регулирането на цените.
Изследването на Международната финансова корпорация е по Договор за създаване на възможности за партньорство с частния бизнес във ВиК сектора, който беше подписан между министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов и Андежело Делати, главен мениджър на Програмата за техническа помощ за Югоизточна Европа на Международната финансова корпорация. /БГНЕС