Програма за 1 декември-Международен ден за борба със СПИН, Bourgas, Burgas
По повод 1 декември – Международен ден за борба със СПИН и тази година Община Бургас, в лицето на Превантивно-информационен център за наркотични зависимости и партньорите - Сдружение “Доза обич”, Български младежки червен кръст, РИОКОЗ, Обединен ромски съюз, Сдружение „Равновесие”, Асоциация „Деметра”, Бургаски свободен университет, Сдружение КАРИТАС, Сдружение „Танц БГ” и Младежки културен център организират единна кампания в рамките на една седмица.
ПРОГРАМА:
28 ноември
• ДЕН НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ – „БУРГАС ГОВОРИ ЗА ХИВ/СПИН” – представяне на всички компоненти на Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН ” на Министерство на здравеопазването и работата на НПО.
Място – Бургаски Свободен Университет – 13.00 часа
29 и 30 ноември
• Спектакъл „Изкуство срещу дрога 4” – представен от Сдружение „ТАНЦ БГ” и Младежки културен център – 19.30 часа,
билети на касата на НХК
1 декември
• „Огнена панделка” – под часовника до Община Бургас – запалена от доброволци на БМЧК – 18.30 часа.
• Концерт в кв. Горно Езерово – 16.00 часа, стадиона.
• Бързи тестове за СПИН – в три мобилни лаборатории – една на концерта в кв. Горно Езерово и две до Община Бургас.
• „Младежка зона” – незабравим купон в Младежки културен център, 18.00 часа.
Тази година се навършиха 25 години от началото на епидемията от СПИН - една от водещите причини за смърт в световен мащаб. Досега над 70 милиона души по света са се инфектирали с ХИВ, повече от 25 милиона от тях вече са починали. Само през 2005 г. са регистрирани 5 милиона нови случаи.
ХИВ/СПИН става все по-сериозен проблем и в региона на Източна Европа и Централна Азия, където около 1,6 милиона души живеят с ХИВ. Тези тревожни данни показват, че СПИН не е само заболяване и здравен проблем, а оказва влияние върху икономическия и социалния живот на засегнатите нации и застрашава цялостното човешко развитие.
В град Бургас вече трета година се реализира Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” изпълнявана от Министерство на здравеопазването и подкрепена от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, малария и туберкулоза.
Основната цел на Програмата е да се задържи ниското ниво на разпространение на ХИВ в страната; да се намалят рисковите поведения сред уязвимите групи; да се осигури достъп на целевите групи и хората, живеещи с ХИВ/СПИН; до адекватни грижи и качествено лечение.
В град Бургас се реализират седем от всички осем възможни компонента на програмата, а именно:
- Компонент 1 - Изграждане на инфраструктура и подготовка на кадри, отговорни за превенцията и контрола на ХИВ/СПИН в България;
- Компонент 2 - Изграждане на национална система за постоянен епидемиологичен и поведенчески надзор на ХИВ/СПИН в България;
- Компонент 3 - Кабинет за анонимно и безплатно консултиране за ХИВ/СПИН (КАБКИС);
- Компонент 4 - Поддържане на ниско ниво на разпространение на ХИВ инфекцията сред лицата, употребяващи венозно наркотици;
- Компонент 5 - Намаляване на рисковото поведение и рисковите инжекционни практики в ромската общност (възрастова група 12 – 25);
- Компонент 6 - Намаляване на рисковото поведение и рисковите инжекционни практики сред проституиращи мъже и жени;
- Компонент 7 - Намаляване на рисковото сексуално поведение сред подрастващи и млади хора в и извън училище.
В България към 21.08.2006 г. официално в Министерството на здравеопазването са регистрирани общо 656 ХИВ-серопозитивни лица.
Анализът на данните показва, че около 67 % от заразените са мъже и 33 % - жени.
Особено тревожен факт е, че най-поразени продължават да бъдат младите хора във възрастовата група между 20 и 29 г. – около 43 % от всички новорегистрирани.
Запазва се тенденцията водещ да бъде сексуалния (полов) път на предаване на инфекцията – 90,5 %; кръвен път – венозна употреба на наркотици – 5,1 %; кръв и кръвни продукти – 3,6 % и 0,8 % са заразени по вертикален път (майка-дете).
Данните показват, че около 63 % от всички открити ХИВ-серопозитивни лица са регистрирани в София, Бургас, Варна и Пловдив.
През 2005 г. броят на новооткритите лица, заразени с ХИВ, е бил 83.
От началото на 2006 г. са регистрирани 58 нови ХИВ – серопозитивни лица. Данните показват, че броят на заразените мъже е пет пъти по-голям от броя на заразените жени.
От началото на 2004 г. с безвъзмездната помощ от Глобалния фонд България успя значително да увеличи достъпа и обхвата на услугите за превенция на ХИВ сред групите с най-висок риск, както и грижите и подкрепата за хората, засегнати от СПИН. България първа в региона създаде мрежа от кабинети за доброволно консултиране и изследване за ХИВ (КАБКИС), където услугите се предоставят безплатно и са анонимни.
Д-р Ат. Бошев
/зам.-кмет на Община Бургас/