От април 2009 г. публичното акционерното дружество „Чепецки механически завод”, част от корпорацията ТВЕЛ, обяви стартирането на индустриално производство на свръхпроводими материали. Официалното начало на новата дейност бе поставено в рамките на ангажиментите на Русия по участието й в конструирането на термоядрения реактор за научни цели (ITER).
Единственото производство на свръхпроводници в Русия базирано на използването на ниобиево-оловни и ниобиево-титанови сплави се реализира в „Чепецкци машиностроителен завод”. То представлява затворен производствен цикъл, който включва цялата верига от подготовката на суровините до създаването на завършени свръхпроводими жици и кабели, включително сегменти за измерване на електрофизичните характеристики на проводниците и проверка на параметрите по целия технологичен процес.
До 2012 г. „Чепецки механически завод” ще произведе 160 тона свръхроводими материали, основани на ниобиево-титанови и ниобиево-оловни сплави. По повод декларираното намерение, първият вицепрезидент на корпорация ТВЕЛ Владимир Рождественски заяви, че „в най-близко бъдеще ще се наложи да се заемем със задачата да разнообразим производството на свръхпроводими материали, които да бъдат използвани и в други области на науката и технологиите”.
Освен че са неразривна част от проекта ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor – Международен експериментален термоядрен реактор), свръхпроводимите материали са значителна част от дейността на „Чепецки механически завод”. Различните видове продукти могат с успех да бъдат прилагани при разработката и създаването на медицински томографски апарати и друга техника за диагностика в здравеопазването, за производство на подложени на свърхнагряване проводници, както и за акумулатори на енергия и токови предпазители. За да може да осъществи планираното производство на свръхпроводими кабели и жици за проекта ITER при сега разполагаемите мощности, фирмата ще премине към широко мащабна продукция на свръхпроводими материали и специални сплави, като производственият капацитет ще се движи между 60 и 100 тона на година.
29.05.2009 12:20
Ключови думи: Чепецки механически завод, свръхпроводими материали, термоядрен реактор за научни цели, ITER, ниобиево-оловни, ниобиево-титанови сплави
|