Планираните стъпки от образователното министерство не решават проблема.
Сдружение „Настоящи и Бъдещи Майки“ (СНБМ) изразява неодобрение към недостатъчните и неефективни действия на просветното министерство за намаляване теглото на ученическите чанти, като основна причина за гръбначни изкривявания при децата!
Преди повече от година СНБМ алармира за проблема и инициира обществен дебат по темата, като изготви и предостави на МОМН проучване за опита на други държави и приложени добри практики, но ефективни и резултатни мерки все още не са предприети!
СНБМ подкрепя идеята на МОМН за въвеждане на целодневно обучение в първи и втори клас, но счита тази мярка за недостатъчна за справяне с проблема в неговата цялост. Необходимостта от спешни мерки е видна и от стряскащите резултати от изследването на НЦООЗ от преди няколко дни. Обект на изследването са били само първокласници, които са ученици едва от 6 месеца! Само за толкова кратко време 80% от тези деца са получили гръбначни изкривявания! Можем само да предполагаме какво би било измерението на същия проблем при учениците в по-горни класове!
Предвиденото целодневно обучение за първи (и евентуално втори) клас е само частична мярка, която сама по себе си е недостатъчна. До създаването и въвеждането на конкретни нормативни актове, родителите апелират за действия на ниво училище. СНБМ предлага актуализация на училищните правилници с включване на конкретни мерки, където ясно се посочва отговорността, както на училището и неговия персонал, така и на родителите:
- Отпадане на задължението ежедневно да се носят учебници извън списъка на одобрените от МОМН, както и намаляване броя на задължителните учебни помагала по даден предмет (речници, справочници, много тетрадки за различно ползване);
- Осигуряване на варианти за оставяне в училището на учебници и помагала, незадължителни за ползване вкъщи, съобразно учебните планове и седмичната програма на часовете. В тази посока удачни са личните шкафчета, или поне шкафове по класове или групи. От огромна полза биха били и библиотечните фондове на училищата, както и осъвременяване на правилниците за тяхната работа, включително и разширяване на функциите им с допълнителни програми.
- На училищно ниво да се увеличат извънучилищните програми и мероприятия насочени към повишена физическа активност на учениците.
СНБМ счита, че за реализацията на тези идеи на първо време е достатъчно изпращането на циркулярно писмо до директорите на всички училища с точни инструкции за действие.
Докато обществото очаква от МОМН ефективни действия, СНБМ се обръща с призив към всички директори и преподаватели в училищата от цялата страна за съпричастност към инициативата и взаимни усилия за справяне с проблема!
Паралелно с отговорността на училището и родителите към здравето на учениците, е необходима ангажираност и от страна на здравното министерство за преосмисляне приоритетите в работата на педиатричната общност в България. Належаща е нуждата от повишаване на здравната култура и образование, тъй като нито педиатрите, нито родителите, нито учителите забелязват и отчитат проблема като наистина сериозен!
26.02.2011 13:39
Ключови думи: Сдружение, Настоящи и Бъдещи Майки, СНБМ
|