Експерти от БДЗП намериха загинали от токов удар птици в района на Бургаските езера, Bourgas, Burgas
Атанасовското езеро
Двадесет и една птици загинали от токов удар в района на Бургаските езера намериха експерти от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Най-много са откритите тела на бели щъркели – 18 на брой, намерили смъртта си след сблъсък с електропреносната мрежа, разположена в близост до Атанасовското езеро. Благодарение на съдействието на Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите – Бургас (РИОСВ), труповете на птиците бяха извозени за изгаряне в екарисаж.
Две малки бели чапли и една речна чайка са също сред жертивите от токов удар. Това са първите намерени мъртви птици за тази година, в резултат на извършваните всеки месец проучвания на потенциално опасните за тях електрически стълбове около трите бургаски езера – Атанасовско, Вая и комплекса Мандра – Пода. Наблюденията се правят по проект «Живот за Бургаските езера» финансиран от ЕС по програма LIFE+.
Обхожданията на електропреносната мрежа се извършват, за да се събере достатъчно информация, която след анализ ще позволи да се набележат конкретни мерки за намаляване на една от сериозните заплахи и причини за смъртта на много видове птици застрашени от изчезване в световен мащаб.
В рамките на изпълняваният от БДЗП проект, проучванията ще продължат и през следващите три месеца до края на годината. Това е времето, когато езерата на Бургас приютяват много птици, пътуващи към зимните си квартири на юг от нашата страна прелитайки по невидимата магистрала Виа Понтика.
Българското дружеството за защита на птиците вече получи подкрепа в работата си по проучване на потенциално опасните електрически стълбове от страна на електроразпределителната компания EVN. Експерти орнитолози и специалисти от електрическата компания ще работят заедно за събирането на необходимите данни, нужни при разработването и прилагането на мерки за изолиране на най-опасните електрически стълбове. В този етап от съвместната ни работа ще бъдат приложени едни от най-добрите световни практики в тази област.