Oпазване и устойчиво развитие на природните ресурси и биологичното разнообразие в Йълдъз планина (Странджа), Турция
На 29 юли в гр. Малко Търново ще пристигнат 46 представители на държавни институции и на 32 населени места в Република Турция, включени в рамките на бъдещия биосферен резерват Йълдъз/Странджа/.
Това е четвъртата работна среща в рамките на Проект: „Oпазване и устойчиво развитие на природните ресурси и биологичното разнообразие в Йълдъз планина /Странджа/, Турция”. Проектът се реализира от Министерството на околната среда на Република Турция, с подкрепата на Европейската общност и с помощта на Дирекцията на Природен парк „Странджа”.
Трансграничното сътрудничество включва съвместни проучвания на територията и обмен на информация; както и изграждането на обучителен център за ученици и младежи в Дерекьой, който ще бъде открит през септември.
Програмата на настоящата среща предвижда посещение на селища и наблюдение на добри практики на цялата територията на Природен парк „Странджа” – животновъдни семейни ферми,производство на млечни произведения,на манов пчелен мед, рибовъдство, дървообработващи производства, демонстрации на туристически продукт,къщи за гости, носители на марката за качество „Странджа”, туристически бази, изградени с финансовата помощ на Европейски програми. Включени са обекти и срещи с хората в Малко Търново, с. Бръшлян, с.Стоилово, м.Ковач, ЗМ „Камъка”, м.”Качул”, С.Граматиково,с.Българи, гр.Царево, с.Синеморец, ЗМ”Устието на река Велека”.
Главната цел на проекта е: Устойчиво транс-граничното сътрудничество, развито и засилено за опазване и устойчиво развитие на природните ресурси и биологичното разнообразие на Йълдъз /Странджа планина.
Проектът трябва да приключи в края на годината с инвентаризация и планиране на Йълдъз планина /турската част на Странджа/ като Биосферен резерват, включително и подготовка на документацията за подаване в ЮНЕСКО и технико-икономически анализ за подготовката на план за управление на областта.
Най-значимият резултат е подобряване на сътрудничеството между съответните турски и български институции с отношение към опазването и устойчивото ползване на природните ресурси в Странджа/Йълдъз планина.
Партньорската работа ще продължи и след приключване на Проекта чрез:
1. Споделяне на опит и обучение от всяка от страните;
2. Съвместно управление (транс-граничното сътрудничество) от съседните резервати Йълдъз/ПП „Странджа”;
3. Обучения за изграждане на капацитет;
4. Реализиране на съвместна образователна програма за ученици / младежки групи в новоизградения център в Дерекьой – Турция.