В доклада на българския евродепутат Евгени Кирилов се приветстват промените в правилата на структурните фондове, които ще подпомогнат икономическото възстановяване на ЕС, осигурявайки по-бързо и по-гъвкаво финансиране на проекти в областта на регионалната политика. Същевременно приетите мерки за ускорено финансиране не трябва да водят до намален контрол над тяхното прилагане, подчертават депутатите.
Докладчик на Европейския парламент по въпроса е българският депутат в ЕП Евгени Кирилов (ПЕС). Според приетия днес текст (с 508 гласа "за", 30 против" и 52 "въздържали се") предложените промени ще направят плащанията от структурните фондове по-гъвкави, като по този начин ще помогнат за адаптирането на структурните фондове към "извънредните икономически условия", ще стимулират икономиката и ще окажат подкрепа на хората, пострадали от кризата. Тези мерки допълват Европейския план за икономическо възстановяване.
Предложените изменения на три от действащите регламента относно структурните фондове за периода 2007-2013 г. (Регламенти № 1083/2006, № 1080/2006 и № 1081/2006) целят да подобрят паричния поток и ликвидността в държавите членки, да улеснят използването на инструменти за финансов инженеринг, да разширят подкрепата за инвестициите в енергийна ефективност в жилищното строителство.
Над 65% от средствата за политиката на сближаване на ЕС за периода 2007-2013 г. са насочени за инвестиции в четирите приоритетни области на стратегията на ЕС за растеж и работни места: хора, предприятия, инфраструктура и енергетика, научни изследвания и иновации.
Гъвкави и ускорени плащания
Според доклада мерки, позволяващи гъвкави и ускорени плащания, както и използване на еднократни плащания и единни ставки, ще стимулират и ускорят изпълнението на регионалната политика, особено в областта на инфраструктурата, енергетиката и околната среда.
Депутатите приветстват предложението на Комисията за увеличаване на авансовите плащания, за да се осигурят финансови средства на ранен етап от изпълнението на проекта и по този начин се намали нуждата от банкови заеми.
Освен това, докладът настоятелно призовава банките и финансовите институции "изцяло" да използват предоставените им механизми за подкрепа на отпускането на заеми за икономиката и да осъществят "ключови намаления на лихвените проценти на кредитополучателите".
Спазване на правилата на ЕС
Депутатите настояват Комисията и държавите членки да гарантират, че приетите мерки за ускоряване, опростяване и повишаване на гъвкавостта на структурните и кохезионните фондове "не намаляват отговорността им да следят за тяхното прилагане". Докладът призовава също държавите членки и регионалните и местни власти да гарантират своя финансов принос, "както се изисква от правилата за съфинансиране, така че предвидените от структурните фондове средства да бъда напълно оползотворени".
Комисията трябва да следи дали националните икономически мерки не нарушават правилата на свободната пазарна икономика и социалните норми, както и изпълнението на целите на ЕС в областта на опазването на околната среда и климата.
Подкрепа за бизнеса и създаването на работни места
Членовете на ЕП призовават за "решителни действия за подкрепа на търсенето в икономиката", както и за мерки за подпомагане на малките и средните предприятия (МСП), социалните предприятията и местните и регионалните власти. Те настояват държавите членки да пристъпят към "широко използване на структурните фондове с цел да се гарантира създаването на работни места" и да се насърчават МСП, предприемачеството и професионалното обучение.
Взаимодействие между различните източници на финансиране
По-нататък докладът насърчава държавите членки "да изследват полезното взаимодействие между финансирането на политиката на сближаване и другите източници на общностно финансиране" (като Седмата рамкова програма за научноизследователска и развойна дейност например), както и финансирането от Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.
Достъпът до средствата по финансовите инструменти JESSICA (предназначен за градовете), JASMINE (за микрокредити) и JEREMIE (за микро- до средни предприятия) трябва от своя страна да бъде опростен и подобрен.
Енергийна ефективност на жилищата
В заключение депутатите от ЕП искат инвестициите в енергийна ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници в жилищния сектор да бъдат допустими за финансиране от Европейския фонд за регионално развитие в целия ЕС и настоятелно призовават държавите членки и регионите да използват "в пълна степен тази нова възможност".
Евгени Кирилов за доклада
Докладчикът коментира по следния начин доклада по време на дебата в пленарната зала тази сутрин: "този доклад подкрепя предложените от Европейската комисия мерки за ускоряване и опростяване на прилагането на структурните фондове, сред които са увеличаването на авансовите плащания, въвеждането на по-гъвкави схеми за отчитане на разходите и други. Тези мерки наистина са ни необходими сега, когато се нуждаем от адекватен отговор на икономическата криза, от инвестиране в реалната икономика, от съхраняване и създаване на работни места, и от насърчаване на предприемачеството.
(...) Политиката на сближаване е политика на солидарност. Нуждаем се не само от декларирана солидарност, а от солидарност в действие. В условията на взаимозависимост на европейските икономики, отрицателните ефекти на кризата засягат всички.
(...) Същевременно е важно да се запазят социалните стандарти на гражданите на Евросъюза, да защитим социално слабите и същевременно да не се нарушава конкуренцията и за не се отстъпва от защита на околната среда. В този смисъл солидарността и сближаването са нужни в най-голяма степен, за да успеем заедно да намерим по-бързо изход от кризата.
(...) Също така не трябва да спира дотук процесът на опростяване на процедурите. Правилата трябва да се направят по-ясни, информацията по-достъпна, административната тежест по-малка и процедурите по-прозрачни. Само така ще намалеят грешките и ще се ограничат възможностите за нарушение и корупция."
12.03.2009 10:41
Ключови думи:
|