Бургас участва в международен проект за използване на водата от изчерпани мини като възобновяем енергиен източник за отопление и охлаждане на сгради. Неговото название е „Развитие на европейски минни райони в устойчиви общности чрез интегриран подход на предлагане и търсене, базиран на принципите на нискостойностната енергия” /REMINING LOWEX/ и се изпълнява с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Община Бургас си партнира в проекта с Екологически институт при БАН и общините Хеерлен /Холандия/, Загоре /Словения/ и Челадз /Полша/.
На 13 март /петък/ в Бургас ще се проведе информационна среща по проекта. Тя ще започне от 14.00 часа в зала „Компас” на хотел „България”. В срещата ще вземат участие зам.-кметът на община Бургас с ресор евроинтеграция и екология Ивелина Василева, Питър Опт'Велд /координатор на проекта “Remining Lowex”/ и ст.н.с. II ст. д-р Клара Бояджиева /Геологически институт на БАН/.
Питър Опт'Велд ще представи философията на проекта и извършените до момента дейности в Холандия, Словения и Полша, където изпълнението му е в напреднала фаза. Клара Бояджиева ще говори за резултатите от предварителните проучвания на водата в затворените мини на въглищен комплекс „Черно море”. Изследвани са три от тях - „Бригадир”, „Благоев” и „9 септември”.
На срещата ще бъде представен иновативен подход за използване на нискостойностна енергия от въглищни мини и практическото му приложение в градовете Хеерлен и Загоре.
В България пилотният проект е на етап прединвестиционни проучвания. Програмата, по която се финансира проектът, позволява към него да се присъединят други български общини.
На информационната среща са поканени представители на РИОСВ-Бургас и Басейнова дирекция за Черноморски регион, представители на браншови организации, регионални неправителствени организации и местни фирми, които проявяват интерес към иновативните практики в областта на енергийната ефективност и използването на възобновяеми енергийни ресурси.
10.03.2009 17:22
Ключови думи:
|