Инфлацията, изчислена по националния Индекс на потребителските цени, е 1.1% за месец септември. От началото на годината натрупаната инфлация е 7.4%, а за септември 2008 г. спрямо септември 2007 г. е 11%.
При анализиране на инфлационните процеси по месеци на 2008 г., спрямо съответния месец на предходната година, може да се направи извода, че от средата на годината се наблюдава намаление на инфлацията в страната. Инфлацията за юни (на годишна база) беше 15.3%, а през следващите три месеца се отчитат намаляващи проценти на инфлация, съответно: 14.5, 11.2 и 11%.
Традиционно месец септември е с относително висока инфлация, която е породена от действието на сезонни фактори, които се отразяват най-вече в нарастване на цените при храните. Но сезонност в цените през септември се наблюдава и при доста други стоки – нехранителни и услуги. Например, в цените на облеклата, таксите за учебните заведения, туристическите услуги. Цените на храните се увеличиха средно с 2% за месеца, но тяхното увеличение се дължи в най-голяма степен на по-високите цени на: пресни зеленчуци (увеличение с 13%) и на картофи (със 79.5%). Само приноса на тези две стокови групи е 0.9 процентни пункта в общата инфлация.
При нехранителните стоки по-значителните увеличения в цените са при групите: облекло (3.5%) и обувки (3.1%), газообразни горива (5.7%), дърва за отопление (4.7%), въглища (1.0%). При услугите е отчетено поскъпване при таксите за образование – с 22.5% при частните гимназии, с 16.9 при държавните колежи и университети и с 9.2% при частните колежи и университети. Услугите, свързани с туристически пътувания са поевтинели със 17.7%. Инфлацията през 2008 г. се дължи основно на шока в международните цени на широк спектър от стоки – енергийни стоки, храни и метали, но от средата на годината външните фактори на инфлация затихват. На добрата селскостопанска реколта през годината се дължи увеличеното предлагане на храни, в сравнение с предходната година, в резултат на което намаляващите темпове на инфлация са най-силно изразени при храните. Например, за юни (на годишна база) нарастването в цените при храните беше 23.9%, а за септември (на годишна база) е 10.4%. Текущите високи инфлационни равнища могат да се разглеждат като временни, тъй като при липса на допълнителни външни шокове инфлацията постепенно ще спадне до едноцифрени нива.
15.10.2008 16:40
Ключови думи:
|