“Одисей” през април – с великденско настроение, Bourgas, Burgas
Новият брой нa списанието предлага пътешествия наблизо и далеч
Предстоящите празници ще отприщят пътешественическата страст у мнозина и независимо дали са избрали Божиите места, далечна Куба или една от многобройните покани от български курорти и хотели, настроението на Великден ще бъде с тях. А как българите преди столетие-две са стигали до Ерусалим и само богоугодно дело ли е било това пътуване? “Тръгването към Божи гроб е и пътешествие, начин за опознаване на света. Особено вълнуващо и съдбовно е измъкването от патриархалния пашкул - с девствени сетива човекът пътува, опознава и отново да се връща в познатия и близък свят”.
С историята на хаджийството ни запознава Румяна Пенчева в априлския брой на сп. “Одисей”. Темата за Великден е допълнена от колоритен фоторазказ – от далечните Филипини, където, на Разпети петък от 15 години Арсенио Аньоза избира пътя на Христовото страдание, до най-дългия пост на коптите в Етиопия.
В празник или не, ако посетите Монреал (пътувайки или просто четейки “Одисей”), ще се потопите в неговата “Бохемска рапсодия”. После ще надникнете отвъд недостижимия хоризонт, за да си отговорите на въпроса “Защо Монголия?” и ще съпреживеете едно изкачване до Хан Тенгри – най-северният седемхилядник в света. После влакът ще ви отведе до най-големия от 26-те швейцарски кантона – Граубюнден, а разказът на Пламен Джаджев – в началото на петдесетте години на миналия век, когато управата на проспериращата компания за спиртни напитки Seagram Company Ltd. решава да построи нов офис в Манхатън (Seagram Building).
Ако пък търсите нещо по-близко – за вас е “Дворецът Пелеш” в румънския курортен град Синая. И тематичната книжка “България” с предложенията на Троян, Априлци, Шипково, Старо Стефаново и Батошевския манастир.