Успехът се измерва с напредъка на най-бедните райони: повече финансови средства от Европа ще бъдат давани за кохезионна политика.
Евродепутатът Румяна Желева (ЕНП-ЕД - ГЕРБ) участва в общественото изслушване, организирано от групата на ЕНП-ЕД в Европейския парламент на тема "Новата регионална политика: иновационни идеи за реформата след 2013г ". Събитието се състоя в четвъртък, става ясно от прессъобщение на кабинета на Желева.
В първия панел, посветен на Четвъртия доклад по икономическо и социално балансирано развитие, тя представи кохезионната политика като основен успех в европейската интеграция.
Според Желева е необходимо е да се анализира икономическото развитие в страните от Централна и Източна Европа, за да се извлекат поуки за бъдещите разширявания на ЕС. С разширяванията на ЕС през 2004 и 2007 г нарасна значително пропастта между най-богатите и най-бедните райони в ЕС. Затова е необходимо да се изработят най-ефективните мерки за бъдещо устойчиво икономическо развитие.
Председателката на българската делегация в групата на ЕНП-ЕД каза:"Според мен инвестиране в регионалното развитие на Турция преди евентуално присъединяване към ЕС, ще е от полза и за двете страни - ЕС и Турция. Можем да сме далеч по-дръзки като определим успешното регионално развитие като критерий за евентуално членство в ЕС."
Желева участва и в дискусията по втория панел на тема: Реформата след 2013г.- нови идеи за бъдещата кохезионна политика. Тя счита,че икономически най-изостаналите региони би трябвало да привлекат повече средства от Кохезионния фонд и добави: "Днес най-често икономическия растеж е концентриран в големите градове, от чийто дивиденти за съжаление населението в селските райони не печели. Иновационните технологии и проекти трябва да са приоритет и мисля, че те трябва да бъдат насочвани и използвани в по-слабо развитите райони, за да се увеличи тяхната конкурентноспособност. "
В дискусията на евродепутатите от ЕНП-ЕД участваха и представители на Европейската комисия, на европейски агенции, изследователски институти и научни работници.
10.11.2007 15:24
Автор: (Портал Европа)
Ключови думи:
|