В рамките на Проект “Пилотен демонстрационен модел за ветроенергиен одит и енергийни алтернативи в малки Черноморски Общини” бе проведено проучване сред бизнеса и обществеността в Черноморския регион свързано с информираността относно възобновяемите енергийни източници. Като резултат в края на проекта през месец април 2008 г. ще бъде изготвен Ветрови атлас на областта, като ще бъдат посочени местата, където не е подходящо от екологична гледна точка да се поставят ветрови генератори и местата с най-висок ветрови потенциал, където е рентабилно да се инвестира във ветрова енергетика.
Проектът се изпълнява на територията на Черноморския регион от септември 2006 до април 2008 г. от Регионална Агенция за Управление на Енергията – Бургас в партньорство с Черноморска Регионална Агенция за Управление на Енергията – Варна, Област с административен център – Бургас, Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас, с финансовата помощ на Програмата за малки проекти на Глобалния Екологичен Фонд.
Проучването бе проведено сред 65 фирми от Бургаския регион и 450 студенти от Технически Университет – Варна, както и сред представители на широката общественост.
Целите на проучването бяха да се определи степента на информираност на анкетираните относно:
- Видовете възобновяеми енергийни източници;
- Възможностите и ползите от използването на вятъра като алтернативен източник на енергия.
- Да се оцени желанието на фирмите за въвеждането на възобновяеми енергийни технологии и по-конкретно на вятърната енергия.
След обобщаване на резултатите от извършеното анкетно проучване, сред обществеността и студентите, бяха формулирани следните основните изводи:
* Сред широката общественост най-известни като алтернативен източник на енергия е водата, следвана от вятъра. Най-малко се познават възможностите за използване на геотермална енергия.
* Най-голям процент от анкетираните (81,3%) смятат за най-разпространен възобновяем енергиен източник в България водната енергия, за най-слабо разпространено използването на геотермална енергия.
Бизнес средите смятат, че най-разпространен възобновяем енергиен източник е водната енергия.
Резултати от проучването сочат, че 92% от анкетираните фирми биха използвали възобновяеми енергийни източници във фирмата, в която работят.
И двете групи анкетирани са на мнение, че липсата на достатъчно информация за ползите от въвеждането на възобновяемите енергийни източници и технологии, както и липсата на информация за подходящи райони и терени за изграждане на ветрогенератори са основни пречки пред развитието на ветроенергетиката в страната ни. Анкетираните смятат също така, че нисколихвените кредити от банки и помощи от национални международни фондове биха насърчили въвеждането на възобновяемите енергийни източници в България.
Именно за да подпомогне въвеждането на възобновяеми енергийни източници в Черноморския регион, Регионална Агенция за Управление на Енергията – Бургас с изпълнението на Проекта “Пилотен демонстрационен модел за ветроенергиен одит и енергийни алтернативи в малки черноморски общини” си поставя задача да предостави информации за подходящи терени от екологична и икономическа гледна точка за поставяне на ветрови генератори. За тази цел се извършват измервания в една основна точка в землището на община Айтос и в четири референтни точки в землищата на село Банево, Бургас, Център за електронно лъчеви технологии към Университет “Проф. д-р Асен Златаров”, Бургас, Пристанище Бургас и с. Горица, община Бяла.
Допълнителна информация относно проведеното проучване и дейностите по проекта можете да получите от офиса на Регионална Агенция за Управление на Енергията – Бургас, ул. “Шейново” 24, тел. 056/84 56 86, електронна поща: boraem@abv.bg, както и на сайта boraem.org.
26.09.2007 06:16
Ключови думи:
|