Имаше един филм, в който едно дете казваше "Тате ще ми купи колело - ама друг път". Същото става и с болниците - ще се модернизират, ама друг път. Друг път, защото държавата не иска да ги приватизира, но в същото време няма и пари да инвестира в тях.
Преди около месец министърът на здравеопазването сподели, че частните болници са по-добри, но въпреки това той няма да приватизира държавните болници. С други думи, здравната система ще продължи да се крепи основно на държавни болници.
Какво означава това на практика?
Според интернет сайта на българското правителство общата инвестиция в частната болница "Токуда" ще достигне 140 милиона лева до средата на 2008 година при 1000 болнични легла и 1000 лекари и медицински сестри. Можем да приемем, че това е пазарен измерител за нужните инвестиции в модерно болнично оборудване на 1000 легла.
Според данни на НСИ в България има общо над 43 хиляди легла, т.е. за да се модернизира цялата болнична система, са необходими 43 пъти повече пари, отколкото са инвестирани в "Токуда". Това представлява около 6 милиарда лева. 6 милиарда лева са три пъти повече, отколкото е целият бюджет на здравеопазването, вкл. заплати на лекари и сестри, лекарства, консумативи, бърза помощ и пр.
За 2007 година в държавния бюджет са отпуснати капиталови разходи за здравеопазването общо за 95 милиона лева. Дори да приемем, че всички тези средства ще се инвестират в болниците, това е около 63 пъти по-малко, отколкото е необходимо за модернизиране на болничната система. С други думи, при сегашните темпове на инвестиране ще са нужни 63 години, за да се модернизира изцяло болничната система.
Разбира се, инвестициите в болниците не са еднократен акт - техниката постоянно трябва да се заменя, да се ремонтира, да се купува нова и по-съвременна. Ако приемем, че на всеки 10-15 години цялото оборудване трябва да се обнови, то на практика болниците никога няма да могат да се модернизират изцяло.
25.07.2007 10:11
Автор: Георги АНГЕЛОВ, Черноморски Фар