Румен Овчаров дойде, за да подскаже, че Йоан може и да не е кандидатът на столетницата, появи се алтернативата Павел Маринов В БСП назрява страшен скандал заради опасността да се повтори сценарият с печален край от 2003-а, когато един срещу друг се изправиха лидерът на общинската организация Стойко Танков и Йоан Костадинов, който след като не беше излъчен от своите, се яви подкрепен от гражданско сдружение. Резултатът за БСП беше катастрофален.
В петък следобед инкогнито в Бургас се появи отстраненият заради подозрения в корупция ексминистър Румен Овчаров. В качеството му на член на Изпълнителното бюро на ВС той бил упълномощен да съобщи на Йоан Костадинов неприятната новина, че може и да не бъде техен кандидат за четвърти мандат. Самият Овчаров приел задачата със задоволство, издаде източник от столетницата, запознат с отношенията между враждуващите фракции и приятелски кръгове. Досега отговорник за Бургаска област по линия на ВС беше Димитър Дъбов, но сега се оказа сменен с Овчаров, който доста отдавна не беше стъпвал тук.
Решението е на “Позитано”20 от миналия понеделник, но е пазено в тайна, докато не се намери подходящият човек, който да се изправи очи в очи с Костадинов, за да му го заяви. На същото заседание в София е била обсъдена алтернативната кандидатура на 43-годишния Павел Маринов, който като профил е почти идентичен с този на най-сериозния обявен досега претендент за кметското кресло – 40-годишният Димитър Николов от ГЕРБ. Овчаров бил пратен тук и да “направи предложение, на което Костадинов нямало как да устои”.
Горещият петък на 20 юли се оказа драматичен за местната организация.
Екшънът започна в 15,45, когато нашият екип засече черния джип “Мерцедес” на Румен Овчаров да спира не пред общината, както е прието при посещения в кметския кабинет, а на паркинга пред хотел “България”. От него слязоха Овчаров и шефът на областната организация Пенко Атанасов. С бързи крачки те прекосиха главната и се шмугнаха в бялата мраморна сграда. Точно 30 минути по-късно двамата се изстреляха навън и се наложи да ги гоним, за да разберем какво се случва:
-Г-н Овчаров, бихте ли поспрели за минутка? Каква беше тази визита?
- На добра воля.
- Какво казахте на кмета?
- Вече ви казах – отидох при него на добра воля.
- Много сте тайнствен, защо бягате, едва Ви догонвам?
- Как ще бягам?! Вървя си.
- Защо го посетихте?
- За да го видя. Отдавна не го бях виждал.
- Подочу се, че му носите лоша вест. Как прие това, което му казахте?
- Нищо лошо не му казах.
- А какво му предложихте? Изтече информация, че ще му направите предложение.
- Предложение не направих.
- Къде отивате сега?
- Ще се видя и с ръководството на общинската организация/ влиза в джипа с Атанасов и отпрашва/.
По това време, в очакване на столичния шеф, на “Фердинандова” 65, където е общинската централа, се бяха събрали около 20-ина души – членове на изпълнителното бюро. Разговорът горе продължи до 17,40. Малко преди края му един от участниците, който напусна заседанието преждевременно, довери, че вътре било много тягостно и че след тази среща БСП, или ще стегне редиците и ще излезе от кризата или тотално ще потъне в блатото наесен с неподходящия кандидат за кмет. Имало остри реплики “за” и “против” Йоан Костадинов. Вътре били негови поддръжници, които твърдели, че не бива да се предприема никакъв риск със смяна на кандидата два месеца преди вота. Имало изказвания в духа, “ че е късно да се налага образ на нов човек, напълно непознат за широката общественост”. След края на заседанието всеки от участниците отказваше да говори, пускаме лаконичните отговори на най-словоохотливите, другите ни подминаваха с мълчание:
Желязко Матев: Всичко мина, за мен не беше изненада.
Любен Чардаков:Това, което се случи, е много тежко.
Христо Бургазлиев: Сега не мога да говоря оставете ме, може би през седмицата...
Евгени Мосинов: Споделяха се лични мнения относно кандидатурата за кмет.
Не е решено кой ще бъде – Йоан Костадинов или...
Прокоп Паскалев:Обстановката е сложна - кандидатурите за кмет още не са идентифицирани.
Последни напуснаха сградата на "Фердинандова" общинският лидер Стойко Танков и Румен Овчаров. По пътя към джипа, в който този път седнаха двамата, успяхме да разберем следното:
- Г-н Танков, каква е тая мистерия, всички са като попарени?
- Няма мистерия. Беше редовно заседание на изпълнителното бюро. Нормално е да общуваме и да търсим начини за решаване на проблемите.
- На кои – за кандидатурата за кмет?
- Да.
- Разбрахме, че се е обсъждано името Павел Маринов за кмет?
- Не ви разбирам за какво говорите/влиза в джипа/.
В конферентната зала на хотел “Бургас” в същото време бяха събрани и чакаха за среща с Овчаров членовете на областния съвет на БСП и кметовете, които имаха сигурни данни, че ще бъдат предпочетени за още един мандат. На този разговор Йоан Костадинов не дойде, въпреки че е член на областното ръководство. Вътре бяха Веска Караманова, Тодор Пройков, Петко Арнаудов и
Евгени Врабчев. За тях, както и за Стефан Стратев и Иван Иванов, които отсъстваха, засега е сигурно - ще се състезават от името на столетницата наесен. /Какво става в другите общини четете в утрешния брой -б.а./
След около два часа вратата на залата се открехна и излезе евродепутатката Маруся Любчева. С думите “Не мога да кажа нищо повече от това, че обстановката е усложнена”, тя си тръгна. Събранието свърши след още 30 минути, но щастливи си отидоха само кметовете, които получиха нов кредит на доверие от партията. Оказа се, че шефовете на общинските структури са докладвали как върви подготовката за есента, а областният управител Любомир Пантелеев е изложил своето виждане как да се излезе от неудобната ситуация с референдума за нефтопровода, от който рейтингът на опозицията ще скочи, а на БСП ще падне още по-драстично заради непопулярната теза да се брани реализацията на проекта.
“Настроенията са конструктивни и с желание да се запазят позициите ни. В община Бургас още не е взето решение за кандидат-кмет, обсъдено е..., вижте, има си председател на общинския съвет, попитайте него”, каза този път Овчаров и посочи общинския председател Стойко Танков. Пред другарите си той заяви следното: “Номинирани са дотук Йоан Костадинов, Прокоп Паскалев, Радостин Димитров, Боян Будаков, аз още не съм чул номинация за Павел Маринов, за която ме питахте преди заседанието, но смятам, че сега мога да ви кажа - очаквам да има и такава номинация. Проблемът в Бургас е ясен и сложен за БСП. В момента тук има само една кандидатура, която се вее в публичното пространство и тя е на Димитър Николов от ГЕРБ. Обсъдихме кандидатурата на Йоан Костадинов, но за съжаление последните социологически проучвания не са в негова полза и затова сме изправени в ситуация да търсим алтернатива. До 15 август предстои сериозна дискусия по този въпрос.”
Алтернативата на Йоан Той е съветник на транспортния министър Петър Мутафчиев, с когото преди две седмици представиха в общината футуристичния проект за отварянето на Бургас към морето и го подложиха на обществено обсъждане. Всъщност разработката е на Маринов. Той е сред малкото ни специалисти по кризисен мениджмънт.
На 43г. е. Роден е в Бургас, завършил е средното морско училище, а след това и факултета по защита на държавната сигурност във висшата полицейска академия в Симеоново, има и юридическо образование. Владее френски и английски. Семеен, с две деца. Член на БСП, син е на морския офицер Марин Маринов.
След завършването на висшето образование през 1991г. той се зъвръща в Бургас, но се оказва, че в силно политизирания период не може да намери работа по специалността си. Заминава за Радомир – и поема правната част от проблемите на завода по тежко машиностроене. Качествата му бързо са забелязани и през 1993г. го изтеглят като юрисконсулт в министерството на промишлеността. Сменя четирима министри, успява да се издигне до шеф на Правната дирекция, с идването на Иван Костов през 1998г. сам подава оставката си и се завръща в Бургас. Започва да помага на предприятието за производство на графитени четки за двигатели в Каблешково. Заварва го в състояние на фалит, с огромен дълг към “Булгарлизинг”. Сега то е единственото по рода си у нас и осигурява производство на 50% от българския пазар. Маринов е негов изпълнителен директор от 2002г., предприятието е със сертификат ИСО-9001. В него работят 60 души, има безплатен стол.
Черноморски Фар