Жул Верн се е родил на днешната дата преди 183 години в Нант, Франция. Той е една от личностите, чиито предсказания, да ги наречем фантазии, се сбъдват. У нас той е познат с романите си, чиито герои и main lines, в мислите ни са нарицателни.
Жул Верн е автор на пиеси, либрета за оперети, разкази и на 65 романа.
Романите на Жул Верн са изградени върху внимателно проучени научни факти и теории. Той предвижда много научни постижения, включително пътуване в Космоса, пътуване под вода, управляеми ракети. Общоприето мнение е. че той е един от бащите на научната фантастика.
По образование Жул Верн е юрист, но всеизвестен факт е, че правото не е неговото амплоа, или по-скоро е временен източник на прехрана.
За съжаление днес децата и младите хора познават героите му и техните приключения най-вече от анимационните филми. текст на новината
Регионалният исторически музей гостува с изложба в Народното събрание. Поводът е Освобождението на Бургас и региона от Османското владичество. В изложбата са включени снимки от възстановката на посрещането на руските воини-освободители, която бе направена преди няколко години. текст на новината
Книга върна историята на Бургас в далечната 1604 година. До там отвеждат страниците на "История на Бургас" написана от проф. Иван Карайотов, Стоян Райчевски и Митко Иванов. текст на новината
В любопитен експеримент бургаският художник Жеко Стоянов смесва елементи от знаменити платна на Старите майстори със своите творчески инвенции. Резултатът може да се види в галерия “Неси”, където творецът подреди двадесет и едно платна.
http://pointburgas.com текст на новината
Часове преди спектакъла актьорите Веселин Ранков, Стефания Коева, Иван Радоев, Ненчо Илчев, Александър Дойнов, Георги Къркеланов, Гергана Данданова, целият творчески екип се срещнаха с журналисти текст на новината
Петльовден е познат в съвремието като Ден на геврека и е придобил закачлив характер.
В миналото, с този празник се е отбелязвало спасението, оеляването и съхраняването на мъжката сила. На този ден малките момчета били докарвани в нови дрехи и извеждани на мегдана. Старейшените ги наричали и определяли кой за какво става.
В днешни дни, по време на социализма често се срещаха развеселени мъжки компании, а на гърбовете на по-напредналите се лепваха гевреци (може и хартиени).
По време на турското робство празникът бил окървавен. Познавайки бита на българите, еничарите минавали точно на този ден и отвеждали в еничарския корпус най-хубавите и най-здравите момчета. На портата на всяка къща, от която е взето момче, еничарите слагали кървав знак, за да съобщят на своите, че вече са минали оттам.
Това накарало българките на колят петлу у да слагат с кръвта им знак на портите, за да заблудят еничарите, че са дали кръвния данък.
Празникът, вече модифициран, продължил да се чества като ден на мъжката чест. Мъжката челяд се изкъпвала, обличала нови дрехи и се събирала за песни и разкази за мъжки подвизи. Но вече не на мегдана, а в мази и соби.
Петльовден е български народен празник, обичай с регионално разпространение. Чества се главно в източнобългарската етническа територия — от Одринско и Лозенградско, до Добруджа.
Пълната палитра, разлята върху десетки фотоси, Тодор Ставрев определя като "аквапис" - рисуване с вода. Снимките са печатани на ръчно направена хартия.
На 4 февруари 2011 в Бургаската художествена галерия Петко Задгорски
ИВАН КАРАЙОТОВ
СТОЯН РАЙЧЕВСКИ
МИТКО ИВАНОВ
представят
ИСТОРИЯ НА БУРГАС. От древността до средата на ХХ век
Книгата е посветена на годишнината от Освобождението на Бургас от османско иго – 25 януари стар стил (6 февруари н.ст.).
Представени са илюстрации, детайлно изследване на историята на Бургас от древността до средата на ХХ век.
В книгата са представени бележки за личностите на Бургас, използвани са остарели и местни названия от Бургас и бургаски регион.
Авторите на книгата са използвали 1 200 източника, от които са цитирани 1 053. Събрана е колекции от над 500 карти на Бургаски район от периода XIII-XVIII век, както и най-големите сбирки от стари планове, гравюри, фотографии и карти от ХIХ век, от османотурски документи, стари ръкописи за Бургас, от надписи върху камък.
ДИГИТАЛНА КОЛЕКЦИЯ „ИСТОРИЯ НА БУРГАС” е създадена от нас специално за проекта.
Тя включва:
Сбирка от гравюри и фотографии на Бургас от ХІХ в.;
Сбирка от картички и фотографии от началото на ХХ в., съхранили старата архитектура на Бургас.
Сбирка от подбрани карти на Бургаския залив и крайбрежие.
Сбирка от фотографии на артефакти от Бургас.
Сбирка от няколко хиляди фотографии на съвременния Бургас. текст на новината
Трима бургаски художници – Йордан Маринов, Йордан Петров и все още младият Стойко Даскалов участват в изложба, която тръгна от Бургас. Изложбата се откри на 17 януари в Анкара и гостува в Турция по покана на Фондация Ибрахим Чечен. текст на новината
Преподавателят по рисуване в Царевското училище Милена Чернева беше сред участниците в Първия международен симпозиум по живопис в турския град Хереке, съобщиха от пресцентъра на общината. Симпозиумът бе организиран от Измитския университет и Община Хереке. Поканата към художничката бе отправена от проф. д-р Решат Башар, декан на Факултета по изобразително изкуство в Измитския университет.
Любимата на поколения рок пънк изпълнителка Милена и Dirty Purchase – групата, предизвикала фурор на тазгодишния SPIRIT of Burgas, ще се грижат за доброто настроение на бургазлии, които изберат да посрещнат Новата година под открито небе. Празничният концерт е с начало 22.30 ч., а сцената ще бъде разположена на площад Тройката, в непосредствена близост до коледните къщички.
На 21 декември от 13.00 часа в сградата на Исторически музей – Бургас /ул. „Лермонтова”/, на втория етаж, ще се проведе пресконференция за резултатите от тазгодишните археологически проучвания при Бургаските минерални бани.