Oправдателна присъда за петте български медицински сестри и палестинския лекар в Либия на предстоящото съдебно заседание във вторник би била почти коледно чудо. Това пише ДПА в обширен материал за предстоящото заседание на съда в Триполи на 19 декември. За българските медици в либийския затвор се очертава поредна, осма, мрачна Коледа, коментира агенцита. Преди година смъртните присъди бяха отменени, но днес либийската страна продължава да настоява, че българките и палестинецът нарочно са заразили със СПИН деца в болницата в Бенгази.
"Не сме много оптимистични, че проблемът ще се разреши с една нова присъда. Апелационният съд не допусна чуждестранни експерти и не прие нови доказателства", цитира ДПА думите на западен професор, наблюдаващ делото в Либия. В началоо на декември списание "Нейтчър" публикува официално данните от изследванията на учени, които доказват за пореден път невинността на българските медици и палестинския лекар, обвинени за заразяване с вируса на СПИН на 400 либийски деца. На 15 ноември професор Виторио Колици представи официално резултатите от новото си проучване, според което инфекцията в болницата в Бенгази е започнала преди пристигането на българските сестри през 1998 година.
Трагедията със СПИН делото е последната голяма пречка по пътя към нормализиране на отношенията между Либия и Запада, посочва европейски дипломат в Триполи пред ДПА. От друга страна, либийският режим е подложен и на вътрешнополитически натиск, добавя агенцията. Западната медицинска общност е убедена, че СПИН епидемията е била причинена от катастрофалните условия на хигиената - неколкократна употреба на инжекции поради липса на материали и вливане на непроверена кръв. Близките на заразените деца обаче искат компенсация и възмездие, подчертава ДПА.
Британското издание "Обзървър" също помества обширен материал за българските медицински сестри. Медиците посрещат смъртна присъда, докато Либия използва заразените деца за пионки, подчертава вестникът. Смъртта на 9-годишната Маруа Ануиджи от СПИН в Либия бе нещо повече от световна статистика. В своя кратък, белязан от болестта, живот детето бе използвано за пионка в игра на международни отношения на високо равнище. Маруа, от град Байда на брега на Средиземно море, бе 52-то либийско дете, починало в резултат, както заявяват либийските власти, от умишлено заразяване от чуждестранните медици в болницата в Бенгази, пише изданието.
Утре, вторник, 19 декември, медиците - пет български медицински сестри и палестински лекар, които са в затвор в Либия от седем години, се очаква да получат присъдата си от съда в столицата Триполи: екзекуция чрез разстрел. Случаят разпали безпрецедентна мобилизация на подкрепата за медиците сред международни учени, които са открили, че обвиненията на властите в Либия са неоснователни, обобщава "Обзървър".