България е малка държава, която следи всяко кихане на Брюксел
В авторска статия, публикувана във френския вестник “Фигаро”, финансовият министър Милен Велчев представя страната си като малка държава в Югоизточна Европа, която следи с огромно внимание всяко кихане от Брюксел, най-малкото покашляне от Париж и всяко съмнение за хрема в Берлин.
България следи кръвното си налягане по това в Европейския съюз, както и по съдбата на горчивото хапче, наречено “разширяване”: въпросът е дали европейският данъкоплатец ще успее да го преглътне или то ще заседне в гърлото му?
Финансовият министър припомня как на 25 април, когато България подписала Договора за присъединяване към Европейския съюз под звуците на “Одата на радостта”, съотечествениците му ентусиазирано отпразнували историческото събитие.
На следващата сутрин обаче те си дали сметка, че входният билет не означава реално влизане в ЕС.
Велчев цитира български политолог, който по този повод направил сравнение: България се държи като човек, който след като разбрал, че цялата му къща е наводнена, започнал да се вайка за намокрения си панталон.
Българският министър изразява готовност да си признае всякакви прегрешения в национален егоизъм, но отправя молба Франция да прояви разбиране към страната му.
Той обяснява как след значителните усилия и многото жертви, направени от България през последните шест години, е логично българите да следят кризата в Европейския съюз, имайки предвид своите собствени цели и интереси.
Велчев припомня, че България има над 1300-годишна история, че е древна държава с богата култура и традиции. Страната е претърпяла множество поражения, дълги години робства, национални катастрофи и тоталитарни режими.
След всяка криза обаче България е възкръсвала като Феникс от пепелта, готова отново да се изправи срещу бъдещето.
Днес България преживява изключителни промени. Те ни направиха още по-ентусиазирани и решителни, заявява Милен Велчев.
Той е убеден, че политическият и социален консенсус по отношение бъдещото приемане на България в ЕС е “гравиран върху мрамор”.
След три дни в България ще се проведат парламентарни избори, като още от сега можем да направим сигурна прогноза: ще има приемственост във външната европейска политика, продължава министърът.
По отношение на икономическата ситуация в страната Велчев има само едно определение: динамична.
Благодарение на строгата дисциплина, която ние си наложихме в областта на макроикономиката, ние постигнахме забележителна и завидна стабилност. Отчитаме висок ръст на чужди инвестиции за милиарди евро.
През последните четири години ние успяхме да намалим външния дълг, продължава Велчев.
Всичко това обаче нямаше да е възможно, ако не си бяхме “затегнали коланите”.
Динамичният процес понякога изискваше да се предприемат непопулярни действия.
Не е възможно за толкова кратко време да се достигне чувствително увеличение на доходите, без да се използват триковете на илюзионистите.
Или както ни каза преди няколко години комисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген, влизането в ЕС няма да стане само с усилия, но и по метода “Хари Потър”.
В авторската си статия Велчев продължава, че бедността в България е изключително болезнена тема и че страната е на едно от последните места по доход в ЕС.
По нататък Велчев споделя, че няма да е честно да не признае, че България има още много недостатъци – непроведените реформи в съдебната, здравната и образователната система, както и най-лошите демони на посттоталитарните страни – корупцията и престъпността.
Той обаче продължава, че също така няма да е честно, ако не потвърди, че благодарение на усилията на правителството на Симеон Сакскобургготски и на помощта от американски и европейски партньори последните дни на тези демони са преброени.
В заключителната част на материала Велчев заявява, че България е франкофонска страна и че за нея винаги е било важно да има подкрепата и приятелството на Франция.
Българите знаят, че френският негативен вот на референдума за Конституцията на ЕС не е бил насочен срещу тях, нито пък срещу тяхното присъединяване в Европа.
Когато човек има проблеми в собствената къща, може би е нормално да поставя на заден план интересите и надеждите на този, който все още е чужденец и чука на входната врата.
Но нима често не се случва така, че именно чужденците внасят свежи идеи и динамика? Франция е голяма страна, защото освен всичко друго е съумяла да оцени народите и културите в зависимост от техните амбиции и усилия.
България най-малко заради това заслужава вашето доверие, завършва статията си българският финансов министър.