Програма за освобождаване от санкция или намаляване на санкции в случай на участие на предприятие в таен картел
В зала „Средец” на хотел Шератон, се проведе публична среща между ръководствата на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и на Комисията за защита на конкуренцията. Тя бе последвана от дискусия, на която представители на двете ведомства обсъдиха проблеми на бизнеса и отговориха на журналистически въпроси.
Председателите на КЗК и КРИБ, г-н Петко Николов и г-н Иво Прокопиев, подписаха Споразумение за сътрудничество.
В речта си г-н Петко Николов подчерта, че КЗК ще съдейства за свободното функциониране на пазарите в интерес на потребителите, представителите на бизнеса и икономиката като цяло. В бъдещата си работа Комисията ще отдаде приоритет на казуси, които имат съществено значение за благосъстоянието на потребителите и икономиката като цяло. КЗК ще се стреми да налага подходящи временни мерки, в случай че съществува риск от сериозни и непоправими вреди за конкуренцията, и да провежда възпираща санкционна политика в съответствие с новата Методика за определяне на санкциите.
На срещата КЗК представи пред българския бизнес „Програмата за освобождаване от санкция или намаляване на санкции в случай на участие на предприятие в таен картел”.
С даването гласност на Програмата за освобождаване от санкция или намаляване на санкции КЗК цели както да подпомогне българския бизнес, така и да внесе допълнителна яснота за възможните решения при участие на фирми в таен картел.
Като споразумение и/или съгласувана практика между 2 или повече предприятия-конкуренти на пазара, изразяващо се в определяне на цени или ценови условия за покупка или продажба, разпределяне на квоти за производство или продажби или разпределяне на пазари, манипулиране на публични търгове или конкурси, или процедури за възлагане на обществени поръчки, картелът води до премахване на свободната стопанска инициатива и до ограничаване на конкуренцията.
Санкцията за участие в картел може да бъде в размер на няколко милиона лева, като за всяко предприятие може да достигне до 10% от общия му оборот за предходната финансова година и се определя въз основа на реализираните приходи от участието в картела, като за предприятието-лидер е най-висока.
Едно предприятие може да бъде освободено от санкция, ако то първо:
- подаде искане до КЗК за освобождаване от санкция, в което признае участието си в таен картел и посочи другите участници в него и
- предостави на КЗК доказателство, въз основа на което КЗК може да осъществи инспекция на място или, ако инспекция вече е извършена, КЗК да може да докаже този картел и
- преустанови участието си в картела, освен ако КЗК прецени, че продължаването на това участие е необходимо да проучването и
- съдейства активно на КЗК за разкриване и доказване на картела и
- изпълни останалите условия по Програмата
Санкцията на предприятие, участващо в картел, може да бъде намалена с до 50%, ако то:
- доброволно предостави на КЗК доказателство, което има съществено значение за доказване на картела и
- преустанови участието си в тайния картел, освен ако КЗК прецени, че продължаването на това участие е необходимо за проучването и