[
Форум Бургас
]
[
Добави сайт
]
[
Добави обява
]
[
Добави хотел
]
[
Добави екскурзия или круиз
]
[
Добави снимка
]
[
Блог
]
Начало › Къраменето и храненето на децатa › Болници, поликлиники › Ползи от кърменето
Ползи от кърменето
Лечебното действие на кърмата се дължи на вещества, които никоя индустрия не може да възпроизведе. Съдържащите се в кърмата антиинфекциозни фактори (имуноглобулини, лизозим, интерферон и други) компенсират физиологичния имунен недостиг при новороденото. Това са имунни тела, образували се в майчиния организъм вследствие на преболедуване от различни инфекции. Те превръщат всяка глътка майчино мляко в своеобразна ваксина например срещу варицела, морбили, рубеола или някое друго инфекциозно заболяване, което някога майката е прекарала.
Майчиното мляко има и антиалергични свойства не само защото белтъците му не се възприемат като чужди, но и защото имунните тела в него могат да блокират попадналите в детския организъм чужди белтъци.
В кърмата се съдържат и вещества, улесняващи съзряването на лигавицата на храносмилателната система на бебето. Още първите капки коластра стимулират чревната перисталтика и подпомагат по-бързото отделяне на мекониума. Това са първите изпражнения на новороденото, с които се изхвърлят и продукти от обмяната на веществата, чието по-продължително задържане в организма увеличава риска от жълтеница.
Майчината кърма съдържа всичко нужно за оптималното развитие на кърмачето: въглехидрати, масти, белтъчини, минерални соли и витамини. Коктейлът от тези вещества не само го храни, но му осигурява и здраве не само през първата година. Многогодишни проучвания доказват по-голяма устойчивост към заболявания на кърмените деца и в по-късна възраст.
Кърменето осигурява и механична защита срещу болестни причинители. Кърмените деца се разболяват по-рядко от инфекции на горните дихателни пътища, бронхит или пневмония – заболявания, предавани по въздушно-капков път. За това допринася и защитният филм, който млякото образува върху лигавицата на носоглътката при всяко оригване на бебето.
Сученето изисква много повече усилия, отколкото пиенето от шише, поради което челюстната мускулатура при кърмените бебета е много силна. Устните и лицевите мускули и кости се развиват нормално. Кърмените деца обикновено имат по-широка и дълга горна челюст, която осигурява достатъчно пространство на зъбите. В крайна сметка кърмените деца по-рядко се нуждаят от специализирана ортодонтска помощ.
Кърмените деца са подложени на по-малък риск от синдрома на внезапна смърт на кърмачето.
Кърменето през първите 3–5 месеца намалява риска от затлъстяване и наднормено тегло в училищна възраст с близо 35%.
Естественото хранене значително намалява риска от диабет.
Кърменето е профилактика за атопичния дерматит, хранителната и респираторната алергия през детството.
Кърмещите майки са по-здрави от некърмещите и се възстановяват по-бързо след раждането. Стимулирането на зърната при кърмене на бебето предизвиква и по-лесно свиване на матката до първоначалния й размер, предпазва (до известна степен!) от забременяване, доставя чувство на удовлетворение и намалява риска от вагинално кръвотечение, остеопороза и злокачествени новообразувания.
Не на последно място е и психологичният ефект от кърменето. По време на този процес се създава силна връзка между майката и детето. При кърмените деца се наблюдават значително по-малко невротични прояви и улеснена социална адаптация.
Из публикации на списание „9 месеца”
|
|
675
|
|
|
|
|
|