Миди със съмнително качество заливат родните заведения и рибни пазари от години насам. У нас няма лаборатория, в която да се правят изследвания за наличието на токсини, които предизвикват болести като амнезия, парализа и разстройство. Това заяви Валентин Георгиев от външнотърговския отдел на варненското рибопреработвателно предприятие "Електа".
Единствената лаборатория за биотоксини, която ще разполага със специализирано оборудване, в момента е в процес на акредитация, заяви доцент Жеко Байчев, шеф на националната ветеринарно-медицинска служба. В нея ще могат да се правят изследвания на тези морски деликатеси дали са безопасни за консумация, допълни той. Той не отрече, че от години мидите които се сервират по заведенията и се продават по пазарите, се консумират от потребителя само на негова собствена отговорност. Държавата в лицето на компетентните органи не може да гарантира на този етап качеството им в търговската мрежа.
Щом няма лаборатория или орган, който да каже дали един продукт е годен или не за консумация от хора, то този продукт просто не се допуска до пазара, коментираха експерти. Българите и чуждите туристи по родното ни Черноморие обаче ядат миди по заведенията без нужния сертификат за качество.
Месото, млякото, както и всички останали храни от животински произход се контролират от ДВСК. За да установи дали мидата не носи в себе си токсини, трябва да се вземат често проби от водите, от които се добиват, както и периодично да се изследват черупките им. Това, което не се прави в момента се планира да става в новата лаборатория за биотоксини, която ще е към националния диагностичен ветеринарен институт.
Поетият ангажимент пред Европа е на 1 януари 2007 г. страната да има функционираща лаборатория за тази цел. От една страна тя ще гарантира на потребителите безопасност, а от друга - сертификатът ще позволи България да изнася миди. В момента страната ни няма експорт на този продукт, защото не дава гаранции за неговата безопасност, посочи Валентин Георгиев от "Електа". Той допълни, че страната ни има огромни залежи от миди и това, че не ги изнасяме носи загуба от 20-30 милиона долара годишно. Той даде за пример Турция, която реализира по 100 милиона долара годишно от експорт на тази стока.
Към момента търговията с този продукт е изцяло в сивия сектор, твърдят още експертите. От "Електа" са искали да търгуват с отглежданите от тях миди, но чуждестранните лаборатории, към които са се обърнали са им отказали анализ. Логиката им е проста - не искат да ни дадат сертификат, за да не ни допускат до този апетитен световен пазар, посочи представителят на предприятието.
01.07.2006 21:33
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|