Няма опасност Несебър да отпадне от списъка на ЮНЕСКО
Не съществува потенциална опасност за вписването на Несебър в списъка на застрашените паметници /т.нар. червена зона / и няма подобни намерения или предприети действия от страна на специалистите в ЮНЕСКО. Това стана ясно при тридневна визита на кмета на община Несебър Николай Трифонов в централата на ЮНЕСКО в Париж.
Посещението на градоначалника бе по повод юбилейната годишнина /50-години/ от обявяването на Несебър за град-музей и във връзка публикации на критични бележки заради строителството в старата част на Несебър. Резултатите от проведените срещи обаче доказаха, че до голяма степен подобни писания са плод на медийни прояви от българска страна.
Във френската столица кметът Трифонов проведе разговори с директора на централата на ЮНЕСКО – Франческо Бандарен, г-жа Мечтил Рослер – началник сектор „Европа и Северна Америка” към организацията, както и представителя от българска страна в секцията Стоян Банчев. В срещата участва и Веселина Иванова – упълномощен представител на България в ЮНЕСКО. Акцент в разговорите беше въпросът, касаещ наличието на критични бележки, свързани със състоянието и статута на старинен Несебър. Представителите на организацията бяха информирани за предприетите действия от страна на общинската администрация, свързани с регулиране на търговската дейност, опазване, съхраняване, реставрация и консервация на паметниците. Специалистите от ЮНЕСКО получиха уверение от страна на Трифонов, че ще продължат започналите усилия.
По-скоро държавни и общински институции да приемат План за управление на старинен Несебър, в който да залегнат специфични правила за съхранение на античния град, бяха категоричните препоръки от централата на ЮНЕСКО в Париж.
На делови обяд в българското посолство, даден от посланика на Република България във Франция и постоянен представител на страната ни към ЮНЕСКО - Ирина Бокова, с участието на представители на световната организация, бяха обсъдени възможностите за разработката на проекти в културната сфера и защита на проекти за античния град. Отново бе потвърдена двустранна готовност за по-широк обмен, който би бил полезен за двете страни.
Договорено беше и представянето на Несебър в централата на ЮНЕСКО в късната есен.