До 2000 хиляди лева глоба за продажба на алкохол и цигари на деца
Собствениците на търговски обекти, които допускат деца до 16 - годишна възраст без придружител от 22.00 часа до 6.00 часа, ще бъдат наказвани с глоба или имуществена санкция от 1000 до 2000 лева.
Това предвиждат приетите на второ четене промени в Закона за закрила на детето, гласувани от парламента в сряда.
Същата глоба или имуществена санкция ще бъде налагана на търговците, които продават алкохол или цигари на деца.
Родител, който допусне дете под 16-годишна възраст да бъде само извън дома си след 22.00 часа, ще бъде глобяван от 100 до 300 лева
Родител, който не придружи или не осигури пълнолетно дееспособно лице за придружител на детето си, ненавършило 16-годишна възраст, след 22.00 часа, ще се наказва с глоба от 100 до 300 лева за първо нарушение. Ако направи това повторно, глобата ще бъде от 300 до 500 лева.
Досега законът задължаваше родителите да придружават или да осигурят придружител на децата си до 14-годишна възраст на обществени места след 22.00 ч.
Законът предвижда имуществена санкция от 1000 до 5000 лева за предоставяне на социални услуги без лиценз.
Приходите от глоби и имуществени санкции, наложени по този закон, ще постъпват в Център "Фонд за лечение на деца" към министъра на здравеопазването.
Приемното семейство може да бъде и професионално, решиха депутатите. То трябва да притежава и допълнителна квалификации за отглеждане и възпитание на деца.
Професионалното приемно семейство сключва трудов договор с директора на дирекция "Социално подпомагане" по Кодекса на труда. Тази разпоредба влиза в сила от 1 януари 2007 г.
Дирекция "Социално подпомагане" ще осигурява наблюдение на детето в следосиновителния период за двегодишен срок от датата на осиновяването, а не едногодишен, както беше досега.