Борис Велчев внесе в НС искане за сваляне на имунитета на седем депутати
Главният прокурор Борис Велчев внесе в деловодството на Народното събрание искане за сваляне на имунитета на седем народни представители.
Това съобщи председателят на парламента Георги Пирински, цитиран от БНР.
Целта е да се образуват досъдебни производства, повдигане на обвинения и даване на разрешение да продължи наказателно производство.
Независимият депутат Владимир Кузов, който е един от седемте народни представители от списъка на главния прокурор, внесе в деловодството на парламента декларация, с която се отказва от имунитета си.
Той бе първият, който се възползва от новите промени в Конституцията, според които разрешение за възбуждане на наказателно преследване от Народното събрание не се изисква, ако депутатът сам е дал писменото си съгласие.
Кузов подчерта, че иска с разследването да се установи дали е виновен или не. Припомняме, срещу него има дознание за блудство с малолетен.
Червеният депутат Иван Даков отново повтори, че оправдава действията на главния прокурор.
На въпрос дали сам ще се откаже от имунитета си, Даков подчерта, че този въпрос ще се обсъжда на заседанието на парламентарната група.
Иван Даков е с две следствени дела в досъдебна фаза по описа на ОСлС – гр.Враца и дознание по описа на РПУ – Оряхово за престъпления по чл. 209 и 311 от НК.
Атанас Атанасов от ДСБ каза за пореден път, че искането на главния прокурор е ПР-акция и декларира, че сам ще поиска снемането на имунитета си.
Той очаква да се запознае със самото обвинение, което е за злоупотреба с власт и служебно положение, неизпълнение на задълженията по служба или превишаване на власт.
Припомняме, че преди време Атанасов посочи, че прокуратурата води политическа акция срещу него, като подчерта, че е заинтересован от нейното приключване.
За депутата от ДПС Юксел Али Хатиб се иска свалянето на имунитета за това, че е изпратил по електронен път декларация с невярно съдържание, както и за контрабанда в особено големи размери, в която участва и митнически служител.
По-късно днес той заяви, че никога не е бил привикван в Националната следствена служба по подобни обвинения.
Останалите от списъка днес не бяха в парламента.
Припомняме, свалянето на имунитета на Стоян Проданов Иванов се иска за длъжностно присвояване в особено големи размери.
В неговия случай става въпрос за преписка от 1992 година, внесена в съда през 1999 г.
Тогава през март 1992г. в качеството на длъжностно лице Иванов е присвоил 2 500 щатски долара , както и в съучастие с други лица е нарушил разпоредбите на Устава на “Ямболска търговска банка”АД и е причинил щети в размер на 30 978 314 (неденоминирани) лева.
За депутата от НДСВ Йордан Димитров Костадинов имунитетът е поискан за превишаване на власт с цел облага за себе си или за някой друг или с цел причиняване на вреда на някой друг.
Припомняме, Костадинов бе уличен в над 70 нарушения на Закона за обществените поръчки, извършени в периода 1 април 2003 - 30 юни 2005 г. В актовете за административните нарушения се констатира, че не е изпращана информация на министъра на държавната администрация за вписване в регистъра за обществените поръчки на сключени вече договори.
Имунитетът на депутата от ДПС - Фидел Димитров Беев се иска за сключени неизгодни сделки, за неплатени данъци и за злоупотреба със служебно положение.
Последното обвинение срещу бившия кмет на Велинград е за неправомерна сделка за доставка на гориво.
Припомняме, че Беев инсценира отвличането на дъщеря си, за да му бъде вдигнат имиджа на заможен човек и за да спечели кметските избори във Велинград в края на 2003 г.