Нов закон за устройство на територията измества този за Черноморието
Браншовите организации в строителството и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) решиха да разделят Закона за устройство на територията (ЗУТ) на две части и да създадат специален закон за строителството, съобщиха за Mediapool от Националната строителна федерация. Работна група, в която влизат представители на браншовите съюзи в строителството, архитектурата, инженерите проектанти и надзора, започва да подготвя новата нормативна уредба от 18 април.
Вече няколко години специалистите, които реално участват в строителството, коментират, че е необходимо да се отделят текстовете в ЗУТ, които регламентират тяхната дейност, в отделен закон. Причината е, че законът се променя непрекъснато и то единствено в тази част, която е свързана със строителството и промяна на режимите, а не с текстовете, които са свързани с устройството на територията. Намерението на всички участници в строително-инвестиционния процес е да се облекчат максимално разрешителните процедури за строителство и да се засили контролът върху самия процес. Ще се обмисля дори и идеята да се създаде специална строителна полиция, която да контролира дали се спазва стриктно законодателството.
От строителната федерация коментираха, че разделянето на действащия в момента закон няма да стане механично. Участниците в работната група са се обединили около идеята, че новият Закон за устройство на територията трябва да се основана на разработена единна концепция за териториално устройство за цялата територия на страната. Идеята за създаването на подобна единна териториална концепция е да регламентира и зоните със специален строителен режим, в които попада Черноморското крайбрежие и зимните курорти. Реално новият закон, който ще регламентира устройството на територията, обезсмисля създадения специален закон за Черноморското крайбрежие.
Специализираната нормативна уредба за Черноморието бе одобрена на първо четене от парламентарната комисия по местно самоуправление с уточнението, че между двете четения в пленарна зала ще трябва да се въведат още промени. Проектозаконът обаче не е предвиден в законодателната програма на парламента и през тази седмица.
Източници на Mediapool коментираха, че подготвеният от регионалното ведомство закон за регистрацията на строителните фирми най-вероятно няма да стигне до гласуване в парламента. Текстът се съгласува между ведомствата повече от месец и по неофициална информация е срещнал сериозен отпор най-вече от ведомството на Емел Етем. Според запознати, с този закон ще трябва да се изкарат “на светло” всички фирми с оборотите и обектите, по които работят. Вкарването на всички фирми в една база данни с обектите и реалните обороти през годината, които ще бъдат доказвани с документи ще изкара на показ именно тези фирми, които работят единствено благодарение на факта, че са близки с определена политическа сила.
Според специалистите, част от текстовете от този проектозакон за регистрацията на строителните фирми ще влезе като отделна глава в готвения нов закон за строителството.