Пет приемни за деня на потребителя отварят врати в Бургас
По повод Световния ден на потребителя – 15 март, Комисията по търговия и защита на потребителите организира инициативата “Отворени врати”.
Тя е насочена към всички потребители, желаещи да получат компетентна консултация за правата им при придобиването на стоки и услуги.
Денят ще премине под европейското мото “Потребителско образование”.
За целта в Бургас ще бъдат разкрити приемни в пет търговски обекта.
Приемните ще работят в “Техномаркет”, “Технополис”, магазин “Била”, търговски център “Триа” и хотел “България”.
Инспектори на Комисията по търговия и защита на потребителите в Бургас, заедно с представители на РИОКОЗ, ДВСК, ДАМТН и браншови организации, ще консултират гражданите от 9.30 до 16.00 часа.
Акцентът на инициативата “Отворени врати” ще бъде върху проблеми, свързани с гаранционната отговорност на битови електроуреди и начините за удовлетворяване рекламациите на потребителите, както и по отношение на организирането на групови и индивидуални туристически пътувания с обща цена.
В откритите приемни на 15 март жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да получат експертна консултация за правата им на потребители, като ще им бъдат предоставени и информационни материали.
Освен това гражданите ще могат да подават и сигнали за нарушения от страна на недобросъвестни търговци.
На тяхно разположение ще бъде и горещият телефон на Комисията по търговия и защита на потребителите в града - 056 / 84 12 46.
Инициативата “Отворени врати”, която ще се проведе в рамките на Световният ден на потребителите -15 март, ще бъде реализирана едновременно на територията на всички Регионални дирекции на КТЗП в 28-те областни градове.
Световният ден на потребителите се отбелязва ежегодно. За първи път това се случва на 15 март 1983 г. и оттогава става важна дата за потребителските организации в цял свят. Две години по-късно, на 9 април 1985 год., общото събрание на Организацията на обединените нации одобрява идеята той да стане Световен ден за защита на потребителите.
Повод за честването и за определянето на тази дата като Световен ден на потребителите е речта на американския президент Джон Ф. Кенеди, които на 15 март 1963 г. обявява пред Сената идеята за Закон за защита на потребителите. "Потребители, по дефиниция сме всички ние," казва той в американския конгрес през 1962 г. "Те са най-голямата икономическа група в икономиката, влияеща и повлияна от почти всяка лична и обществена икономическа промяна... Но те са и единствената важна група... чийто глас не се чува често."
Кенеди пръв формулира четирите основни права на потребителите.
Първото е правото на сигурност - потребителите имат правото да бъдат пазени от опасни продукти .
Друга вяжна прявела е правото на информация - потребителите имат правото да знаят какво точно купуват .
Важно за потребителите е и правото на избор, което защитава частната стопанска инициатива .
И не н апоследно място е правото да бъдеш чут - държавните органи се задължават да изслушват проблемите на потребителите и да правят всичко възможно за тяхното решаване.
По-късно към тях са добавени още четири права: Правото на компенсация, Правото на обучение на потребителите, Правото на задоволяване на основните човешки нужди и Правото на здравно обслужване.
След подкрепата на ООН правата на потребителите стават световно признати и се защитават от правителствата на развитите и развиващите се страни по цял свят. Но все още те остават пренебрегвани от някои страни и големи производители, които се интересуват от по-голямата си печалба.
Основните цели на Закона за защита на потребителите и за правилата за търговия в България са защитата на потребителите от придобиване на опасни стоки и услуги, правото на защита на техните икономически интереси и правото на информация при закупуване и ползване на стоки и услуги.
Ефективната защита на потребителите е възможна единствено при наличието на активни потребители, професионално работещи потребителски организации и компетентна администрация.