Областният управител иска официално становище от министъра на образованието за земите в Равда
Областният управител Любомир Пантелеев поиска официално становище от министъра на образованието Даниел Вълчев относно собствеността на реституираните имоти в землището на село Равда.
Повод затова е постъпило в областната администрация писмо от кмета на Равда, входирано на 17 февруари.
В него собствениците на земи в района настояват за съдействието на областния управител за деактуване и предаване на владение на възстановените им земи или изкупуването им от МОН по пазарни цени.
С влезли в сила решения на Поземлена комисия – Несебър е възстановена в реални граници собствеността на бивши собственици на земеделски земи.
Имотите попадат на територията на бивши пионерски лагери и за част от тях са съставени актове за държавна собственост.
От възстановяването на земите през 1992 – 1993 г. собствениците заплащат дължимите за тях местни данъци и такси, но не могат да влязат във владение на имотите си, тъй като същите се стопанисват от юридически лица в системата на Министерство на образованието и науката.
С решение № 1005 от 20.12. 2004 г. на Министерски съвет, терените и сградите на базите за ученически отдих са обявени за частна държавна собственост, а министърът на образованието е задължен на базата на стойността им да учреди еднолично търговско дружество с държавно имущество.
В изпълнение на това решение е регистрирано “Ученически отдих и спорт” ЕООД, София, в чиито активи са включени всички спорни имоти.
Предвид отправените до мен настоятелни искания на жителите на Равда, моля за Вашето официално становище и съдействие за решаване на проблема, се казва в края на писмото на областния управител.
Още преди една година собствениците на земи в Равда настояваха в писмо до "Ученически отдих и спорт" ЕООД към Министерството на образованието и науката да им бъдат предадени имотите, разположени на територията бившите пионерски лагери.
Касае се за около 80 дка частна земя, която попада в територията на ученическите лагери.
В писмо от 20 декември 2004 госина, подписано от името на тогавашния министър Игор Дамянов се твърдеше, че имотите са отчуждени поради променения им характер, т.е. вече не са земеделски земи и не подлежат на връщане.
Според потърпевшите обаче, това становище е неправилно, тъй като строителството е извършено незаконно, без съгласие на собствениците.
Те не са обезщетени по определения в закона ред и няма одобрени строителни книжа и дадени строителна линия и разрешение за строеж.
Тогавашния Областен управител Иван Витанов също застана зад исканията на хората и изпрати писмо до Премиера Симеон Сакскобургготски, но дългогодишния проблем не бе разрешен.