Общинските и частни терени да бъдат изключени от парк Странджа иска община Царево
В предложение до министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров,община Царево настоява от територията на Природен парк "Странджа"да бъдат изключени всички общински и частни терени, намиращи се близо до курортните селища по крайбрежната ивица, както и тези около по-големите странджански села.
Решението беше прието единодушно от общинските съветници на сесия миналата седмица.
В него са посочени близо 52 хил.дка частна и общинска земеделска земя около Царево и селищата Ахтопол, Бродилово, Българи, Варвара, Кондолово, Кости, Резово и Синеморец.
Според кметът Петко Арнаудов реституираните земи на частните собственици, намиращи се в непосредствена близост до населените места са подходящи не само за развитието на екотуризъм , но и за създаването на съвременни условия за почивка в най-южната черноморска община. Границите на природния парк са определени през 1995 г. като решението тогава не е било съобразено с местните хора.
Така в територията му са попаднали 60% от техните земеделски земи.
Представителите на местната власт предвиждат изработването на устройствен план за подобряването на инфраструктурата, изграждането на различни туристически атракции и модерна почивна база.
Сега повечето имоти са пустеещи,което ощетява основно местните жители.
Становището на общинските съветници ще бъде изпратено от кмета на общината Петко Арнаудов до МОСВ.
В края на миналата седмица жителите на село Варвара започнаха подписка за изключването на 3 хил.170 дка частна земеделска земя от границите на парк "Странджа".
Преди време, кметът на Царево Петко Арнаудов предложи някои територии да излязат от площта на природен парк Странджа, защото е спорно дали попадат в него.
Той счита, че е наложително да се одобри план за управление на Природен парк “Странджа”, като от неговия обхват се изключат терените в непостредствена близост с морския бряг, подходящи за курортни цели и регулациите на съществуващите селища.
В сегашният си вид ПП “Странджа” обхваща две трети от територията на Общината, включително землищата на с. Резово, с. Синеморец, гр. Ахтопол, с. Варвара, с. Бродилово, с. Българи, с. Кости и с. Кондолово с общо население- над 2 500 души.
В този си вид паркът препятства развитието на Общината и е пречка за реализиране на значителни по размер инвестиции в туризма.
За да започне осъществяването на спреният за сега инвестиционен проект в местността “Дълбаки дол” общината, ръководството на парка, МОСВ и частните собственици на имоти трябва да се споразумеят и да се постигне баланс в интересите на всички страни.