С 50% се е сринал пазарът на птиче месо за 2 месеца
Цената на замразените пилета се срина рекордно през изминалата седмица, след като в големите търговски вериги вече се продава за 2.04 лв. за килограм. От началото на истерията около птичия грип през януари тази година, цената на килограм пиле не бе достигала толкова ниски стойности.
Замразените пилета се продават на едро в страната между 1.80 и 2.86 лв. за кило, сочи аграрната статистика САПИ.
Пак според нея в търговската мрежа на дребно този продукт върви между 2.05 и 3.40 лв.
За последните два месеца пазарът на пилешко се срина с 50 на сто, каза Иван Ангелов-шеф на Продуктовия борд за яйца и птиче месо у нас. Причина за това е уплахата на купувачите, част от които са убедени, че е напълно възможно да се заразят от птичи грип, консумирайки месо и яйца от птици. Въпреки, че до момента това не се е случвало, хората продължават да се страхуват. От една страна това е заради недобра осведоменост, а от друга - заради постоянните съобщения по медиите за поредната намерена мъртва птица.
Засега от истерията печелят най-много някои фармацевтични компании, които лансират свои ваксини като "спасителни", и производителите и търговците на другите видове месо.
Същевременно птицевъдите работят на загуба и продават продукцията си под себестойността, притиснати от нарастващите разходи по дейността си - повишени цени на зърно, високи разходи за превенция и хигиена заради птичия грип. През тази тежка за тях година ще работят само за да оцелеят, казва Ангелов.
Себестойността на 1 кг. пиле на едро е 2.50, но цената, по която го купуват хранителните вериги е не повече от 2.30 лв. Цените не само у нас падат, така е в цяла Европа, допълни Иван Ангелов. Тенденцията ще се запази най-малко до края на годината. Скоро едва ли ще се покачи цената на пилешкото, тъй като психозата около птичия грип продължава да държи хората.
Преди няколко дни от Държавен фонд "Земеделие" обявиха, че ще подпомогнат бранша с 1.5 млн. лв., посочи Иван Ангелов. Парите са много малко, но все пак са помощ, допълни той. По-голямата част от тях вероятно ще отидат за подпомагане на фермите, в които се отглеждат животните за поддръжка на генетичния фонд, за да не се стига до коленето им. До самите производители ще достигнат една много малка част от парите.
От Продуктовия борд за яйца и птиче месо подготвят ново писмо до институциите, с което ще поискат още 5-6 млн. лв. субсидия.