Трябва да започне внос на строителни работници, има дефицит на кадри
Държавата трябва да въведе ясни правила и контрол върху строителството. Затова спешно трябва да бъде приет подготвеният от Министерството на Регионалното развитие и благоустройство закон, предвиждащ регистрация на строителните фирми. Този закон защитава интересите както на инвеститори и строители, така и на цялото общество, предпазва потребителя от некачествено строителство и от некоректни строителни фирми. Ако приемането на закона се провали, то значи някой има интерес от хаоса в строителството. Такова е становището на един от първите строителни предприемачи в Несебър и Южното Черноморие инж. Христо Христов, член на Бургаското областно представителство на Българска строителна камара и изпълнителен директор на
“ХИТ-А”- акционерно дружество с 16-годишна строителна практика в туристическия район.
“Конкуренцията е най-добрият регулатор на строителния пазар, но държавата не може да абдикира от своята роля. Очакваме този закон повече от десет години”- коментира инж. Христо Христов.
Според него обаче, вече се усеща дефицит на квалифицирани строителни работници в България и този проблем все повече ще се изостря със затягането на контрола върху строителството.
“Подготвеният закон ще въведе ред в строителния отрасъл, но ще задълбочи проблема с кадрите, за чийто решаване е нужна намесата на държавата. Тя трябва да въведе облекчен режим за издаване на работни визи за строителни работници от чужбина и други механизми за създаване и привличане на кадри в този бързоразвиващ се и перспективен отрасъл на икономиката ни”- препоръчва строителният предприемач.
По последна информация от Министерството на регионалното развитие и благоустройство, въпросният Закон за условията и реда за регистрация на физически и юридически лица, извършващи строителство ще бъде предложен за одобрение от правителството до края на март, след провежданото сега широко обсъждане от браншови организации и експерти. С този закон се въвежда задължителна регистрация на строителните фирми и се определят изискванията към тях за извършване на съответната строителна дейност, която в закона е разделена на пет категории.
“В закона няма неизпълними условия. Предвидените изискванията за вписване на строителните фирми в Професионален регистър са напълно реални”- смята инж.Христов.
Професионалният регистър ще съдържа административна,техническа и финансова информация за строителите. Необходимо е фирмите да нямат неизплатени задължения към държавата, да разполагат с необходимото техническо оборудване и квалифицирани кадри по валидни трудовоправни отношения, застраховка за евентуални вреди и др.
Вписването на фирмите в Професионалния регистър се извършва по категории строежи и по отделни видове строителни и монтажни работи. Така законът дава възможност на всички строителни фирми- и малки и големи, да бъдат регистрирани и да изпълняват строителни поръчки, според своите технически и кадрови ресурси, да намерят своето място на пазара, според изискванията на които отговарят.
“Законът няма да елиминира нито една действаща строителна фирма от пазара, той само ще съкрати веригата от посредници между инвеститора и строителя”- е мнението на инж. Христо Христов.
По изнесени данни от Търговския регистър, около 20 500 са строителните фирми в България.
Според инж. Христов, голям процент от тях са посреднически фирми в сферата на строителството, които не отговарят на условията за регистрация по подготвения закон.
Този закон предвижда да бъде учредена Камара на строителите в България и тя да води и поддържа професионалния регистър на строителните фирми. “Напълно е осъществимо създаването на една такава обща браншова организация, а всички съществуващи съюзи, камари и други организации могат да станат нейни колективни членове”- препоръчва инж. Христов. Неговото категорично мнение е обаче, че Българската строителна камара е предала своите членове, ако се окаже, че фирмите които членуват в нея още от самото и създаване преди 13 години ще трябва отново да се регистрират в нова браншова организация.