Има опасност лекарствения пазар да се монополизира, алармират фармацевти
Регионалната колегия на Съюза на фармацевтите в Бургас е против да се даде право за разкриване на аптека от всяко физическо и юридическо лице регистрирано по търговския закон.
Това е една от промените, които се предлагат да залегнат в новия
Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина – съобщи днес Председателят на етичната комисия на Съюза на фармацефтите за бургаска област Христо Бургазлиев.
До този момент в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина е уточнено, че право да разкрива аптека на територията на страна има право само и единствено магистър – фармацевта.
“Съюзът на фармацевтите в България и Регионалната колегия в Бурас са против тази интерпретация на закона, защото по този начин се променя тотално философията му. По този начин магистър – фарамцевтът няма да бъде независим в своите икономически решения. Собственици ще могат да станат хора, които нямат нищо общо с нашата професия” – каза още Бургазлиев.
Той допълни, че ако тези промени в закона станат факт, интересите на пациентите ще са на заден план , а на преден ще е кумулирането на по – високи печалби.
Затова Регионалната колегия смята, че законодателната промяна в такава насока ще бъде крайно неудачна.
С промените в закона ще се узаконят сегашните т.н. вериги от аптеки, които са незаконни.
В сега действащия закон е визирано, че производителите и търговците на едро нямат право да разкриват аптека.
“В момента обаче Законът е заобиколен, тъй като в него не фигурира фразата “свързани лица по смисилът на търговския закон”. По този начин се даде възможност производителите и търговците на едро да имат аптеки, което е противозаконно” – разясни още Бургазлиев.
Основната опасност е монополизирането на пазара от отделни производители и дистрибутори, които предлагат на клиентите си само свои продукти, което е грубо нарушение на правата на пациента.
Фармацевтите се опасяват и от навлизането на чужди капитали в тяхната сфера.
Регионалната колегия оценява като положително предложението за въвеждане на фиксирани цени, което ще наложи коректно ценообразуване.
По този начин ще се създаде прозрачност и яснота на лекарствения пазар. Търговците няма да имат възможност за спекулации с цените и с дължимото на държавата ДДС.
“Въвеждането на фиксирани цени ще възпроизведе необходимия социален ефект. Във всяка аптека пациентът ще знае, че лекарството е на една цена. Няма да се коментират цени и отстъпки, а единствено фармакотерапевтичния ефект на лекарството.” - сподели Христо Бургазлиев.
Той съобщи още, че Законът за съсловната организация на фармацевтите е приет на първо четене в Народното събрание.
С влизането му всила ще заработи Етичен кодекс на фармацевта и ще е налице законово основани за борба с нарушенията в аптечната система.
С влизането всила на този закон ще има възможност за преговори с НЗОК при ключване нарамковия договор отпозициятана национално представена организация.
Законът ще постави въпроса и за регулацията на аптечния пазар, защото проблемът с големия брой аптеки у нас се задълбочава.
Само в Бургас в момента работят 120 аптеки.
Тези промени целят да смекчат комерсиализацията на аптечната дейност и да обезпечат етичността в професията.
“ И за да не споменаваме думата “фалити” на аптеки не е далеч времето, когато ще сме свидетели на тяхното обединяване. Дали формата ще е аптечен холдинг – времето ще покаже” – коментираха още от Регионалната колегия на Съюза на фармацевтите.