Дванадесетокласниците тази година няма да държат зрелостни изпити, ако Народното събрание приеме предложението на правителството за промени в Закона за народната просвета.
Промените предвиждат матурите да се провеждат след приемането от парламента на Национална програма за развитие на училищното образование по предложение на Министерския съвет и не по-рано от 12 месеца след като министърът на образованието и науката утвърди примерните изпитни материали. Ако този срок изтича след началото на учебната година, държавните зрелостни изпити ще се провеждат за учениците, които завършват ХІІ клас през следващата учебна година. До провеждането на матури средно образование ще се придобива след успешно завършен ХІІ клас и ще се удостоверява с диплома, която е окончателна и дава право за продължаване на образованието или за професионално обучение.
Предвидено е провеждането на пробни държавни зрелостни изпити, които ще дадат възможност да се намери оптималният модел на подготовката и организацията им.
Целта на предлаганите промени е да се утвърдят принципите на прозрачност и предвидимост на развитието на системата на народната просвета. Едно от условията за това е редът за завършване на определен клас, етап или степен на образование и за преминаване в следваща степен на образование да се определя преди началото на съответната учебна година.
Друго средство за утвърждаване на предвидимостта в системата е националната програма за развитие на училищното образование, която ще бъде изработена от МОН, утвърдена от Министерския съвет и предложена за обсъждане и приемане от Народното събрание. Програмата ще съдържа националните приоритети и цели за развитие на училищното образование, както и мерките за тяхното реализиране.
В законопроекта е предвидено и издаването на наредба, която да уреди условията и реда за поощряване на учители, постигнали високи резултати при обучението и възпитанието на учениците, и на директори, постигнали високи резултати при управлението на училището.