Центърът за предприемачество и управленско развитие повишава квалификацията на българските мениджъри в Бургас и региона
Центърът за предприемачество и управленско развитие (CEED), в рамките на своята сертификациона програма, организира практически модул на тема "Сегментиране и позициониране на пазара – техники, казуси, правила". Семинарът ще се проведе на 16 декември в Бургаския свободен университет.
Обучението е част от програмата на CEED с работно заглавие “Работилница за предприемачи” и е предназначена за български мениджъри от всички управленски нива.
То включва основна лекция и работа с казуси от бизнес практиката, практически занятия, индивидуални и групови упражнения, симулации на реална работна ситуация. Инструктор по темата е Румяна Калчева, управител и мажоритарен акционер в Маркет Тест България.
Маркет Тест е частна българска агенция за пазарни проучвания и консултации. Основният екип има дългогодишен опит в провеждането на количествени и качествени изследвания за български и чуждестранни клиенти.
“Темите и задачите ще бъдат структурирани така, че получените знания и умения ще могат да се приложат незабавно в практиката на компаниите в български условия. Участниците ще получат готови форми и модели, въпросници и таблици, които да могат да се използват в ежедневната работа. По време на обучението ще се разглеждат конкретни примери от практиката, като предприемачите ще имат възможност да споделят опит и да работят за решаване на общи проблеми.” - коментира Николай Ярмов, Изпълнителен директор на CEED-България.
Дейността на Център за предприемачество и управленско развитие е представена за първи път през септември 2005 г. в град София.
Българският Център за предприемачество и управленско развитие се създава с подкрепата на Американската агенция за международно развитие (USAID) и SEAF - Инвестиционен фонд за подпомагане на малки и средни предприятия. Планирано е създаването на още подобни звена и в други държави от региона като Румъния, Словения и Хърватска.
Центърът за предприемачество и управленско развитие има две основни насоки на работа.
Първата е развитие на предприемачески умения чрез серия от практически модули за обучение, а втората е създаване на възможности за бизнес контакти на български фирми с мултинационални компании и инвеститори чрез регионалната мрежа на CEED.
Чрез своята мрежа от национални центрове в югоизточна Европа, CEED ще организира и различни тематични инициативи с цел разширяване на бизнес контактите на местно, регионално и международно ниво. По този начин малките и средни предприятия имат възможност за контакти с международни компании и инвеститори, други предприемачи и обществени институции. Предвиждат се тематични срещи, посветени на набиране на капитал, информационни технологии за развитие, бизнес без граници и др.
Освен с отделните регионални центрове за насърчаване на предприемачеството, CEED партнира и с различни бизнес организации, инвестиционни фондове, университети и обществени институции. Първите два практически модула на CEED се провеждат във град Варна и град Бургас.
SEAF - Инвестиционен фонд за подпомагане на малки и средни предприятия е
основен партньор в подготовката и осъществяването на програмата на CEED в България. SEAF е световен лидер в инвестирането в малки и средни предприятия, като обединява 15 фонда с капитал над 260 млн. щатски долара. SEAF инвестира в бързо-развиващи се сектори и работи по инвестиционен модел, базиран на работа с местни фирми, ежедневна комуникация с предприемачи и прилагане на добрите световни практики.
Американска агенция за международно развитие - USAID е основен спонсор и консултант за стартирането на програмата на CEED в региона. По този начин агенцията продължава мисията си за развитие и подкрепа на законовите рамки, икономическия растеж и реформите в местното самоуправление в България.