Наредба за минималните изисквания за защита и хуманно отношение към опитните животни, прие на свое заседание Колегиумът на МЗГ. В наредбата са разписани условията, на които трябва да отговарят обектите за използването, отглеждането или доставката на опитни животни, както и задълженията на контролните органи. Наредбата е синхронизирана с изискванията за защита на околната среда, с оглед опазване здравето на хората и животните.
Използването на животни за опити ще се извършва само в обектите, посочени Закона за ветеринарномедицинската дейност(ЗВД), след издаване на разрешение от генералния директор на Националната ветеринарномедицинска служба(НВМС) на базата на етична преценка и положително становище от Комисията по етика към животните. В състава на Комисията влизат единадесет членове, сред които ветеринарен лекар от НВМС, ветеринарен лекар от Факултетите по ветеринарна медицина, хуманен лекар – токсиколог от МЗ, научен работник – биолог от БАН, еколог от МОСВ, зоолог от Биологическия факултет към Софийския университет, хуманен лекар от Медицинския университет в София и двама представители на неправителствените организации за защита на животните. В Комисията има и двама представители на МЗГ - юрист и ветеринарен лекар.
Всички опити с животни се провеждат по начин, който намалява до минимум причиняването на ненужна болка, страдание и трайно увреждане на животните, е разписано в наредбата.
Не се разрешава провеждането на опити с животни за учебни цели, при които се причинява смърт на животните. В учебните заведения опитите с животни се заменят с други начини за онагледяване на учебния материал във всички случаи, в които резултатите са вече известни и са публикувани в научната литература, както и в случаите, при които резултатът може да бъде постигнат с методи, при които не се използват животни. Опити с видове животни, които попадат в Червената книга на Република България и тези, които са под защита по Закона за биологичното разнообразие, ще се извършват единствено при проучвания, които целят опазване на застрашения вид или са от изключителна важност в областта на медицината, пише в Наредбата.
Използването на диви животни за опити се допуска, когато целите на опита не могат да бъдат осъществени с друг вид животни и при спазване на разпоредбите на Бернската конвенция за опазване на дивата флора и фауна, се казва още в документа.В него се уточнява, че при улова на диви животни се спазват разпоредбите на Закона за лова и опазване на дивеча. Дивите животни се улавят по хуманен начин и от хора с опит, които имат познания за навиците и естествената среда на животните, предмет на залавяне. Когато за улавянето на животните е необходимо прилагането на упойващо лекарствено средство, то се прилага от ветеринарен лекар. В случаите, когато има нараняване на животните, при тяхното улавяне, незабавно им се оказва ветеринарномедицинска помощ. Ако ветеринарният лекар прецени, че въпреки оказаната ветеринарномедицинска помощ, животното ще продължи да живее с болка или страдайки, то се подлага на евтаназия.
В Наредбата са разписани и указанията, на които трябва да отговарят обектите, в които се отглеждат опитните животни. Собствениците или управителите им са длъжни да им осигурят помещения, съобразени с нормалното им анатомично и физиологично развитие, както и с естествените нужди на животните. Помещенията трябва да редовно да се почистват и дезинфекцират, като профилактиката задължително се извършва при подмяна на една партида животни с друга. осигурят редовно ветеринарномедицинско обслужване с цел предотвратяване или незабавно отстраняване на състояние на болка, страдание, дисстрес или трайно увреждане на животните.
В едно помещение не може да се настаняват животни от видове, които са несъвместими или са от различни възрастови групи и пол, защото това ще доведе до агресия и нетърпимост помежду им, се казва още в Наредбата.
09.12.2005 11:50
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|