Ябълките са едни от най-полезните плодове. Те се използват при простудни заболявания и като доставчик на витамин С за организма. Действат благотворно при артрити и възпалителни заболявания на стомаха и червата.
Една ябълка, изядена вечер преди лягане, действа успокояващо.
Ако се хапне сутрин на гладно, пък стимулира храносмилането и възбужда апетита.
При стомашно-чревни разстройства у деца и възрастни фино настърганата сурова ябълка оказва благотворно влияние. Това се дължи на високото съдържание на пектин.
При набъбването си ябълковият пектин в червата поглъща и увлича със себе си чревните бактерии и гнилостни възбудители и по-бързо ги изхвърля навън.
Това прочистващо въздействие се подсилва и от обстоятелството, че ябълката е бедна на белтъчини и богата на плодови киселини. Пектинът е факторът, който определя голямата стойност на ябълките за здравето на нашия организъм.
Освен него ябълките съдържат витамини С, А, В1, Е. Богати са на минерални вещества, като калий, натрий, магнезий, калций, фосфор. Съдържат и 0,040 мг йод на 1 кг пресен плод.
Количеството витамин С, който се съдържа в плода, зависи от сорта, почвата, периода на бране и начина на съхранение.
Сравнително лесното съхранение на ябълките през зимата я прави източник на витамин С, а благоприятното съотношение между плодовите захари и киселинността действат винаги утоляващо жаждата и ободряващо.
Успокояващото действие на пектина от суровата ябълка върху стомашната и чревна лигавица е доказано.
Препоръчва се консумацията на сурови плодове, а не на сокове. В ябълковият сок пектинът липсва и той не притежава такова благоприятно действие върху стомашно-чревния тракт.