Приетите изменения и допълнения в Закона за рибарството и аквакултурите, които влизат в сила от началото на 2006 г. засягат всички глави на закона и въвеждат нови принципи и правила, съобщи директорът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ Ерман Занков. Промените касаят любителския и стопанския риболов, аквакултури, както и продажбата на риба и други водни организми.
В областта на любителския риболов са направени съществени промени в няколко насоки, поясни Занков. Той подчерта, че с цел билетите за любителски риболов да бъдат максимално достъпни до обществеността, са въведени освен едногодишни и шестмесечни, месечни и седмични билети за любителски риболов. Билетите ще бъдат разпространявани от териториалните звена на ИАРА, държавните лесничейства (ДЛ), държавните дивечовъдни станции (ДДивС) и ловно-рибарските сдружения.
Редица граждани ще се ползват от различни отстъпки при издаването на билетите. Лицата, които разпространяват билети имат право на 5% от стойността на билета. Членуващите в риболовни сдружения ще придобиват билет срещу 80 % от стойността му, а тези, които са на възраст над 60 години за жените и 65 години за мъжете, могат да извършват любителски риболов срещу заплащане на такса за билет в размер 50 на сто от таксата.
За възстановяване и опазване на рибните ресурси и провеждането на мащабни годишни зарибителни програми е прието 25 % от приходите от билетите за любителски риболов да бъдат разходвани за зарибителни програми. Така ще се гарантира началото на един процес, с който ще започне трайно възстановяване на националните ресурси от риба и други водни организми.
В същата насока е прието и въвеждането на забрана за извършване на стопански риболов в язовирите по Приложение №1 към Закона за водите, като има възможност придобилите права за ползване в посочените водни обекти да продължат да ги упражняват до изтичане на съответните срокове. На законово ниво е определено, че до 5 % приходите от билетите за любителски риболов ще бъдат предназначени за научно обслужване на рибарството и аквакултурите. Предвидени са задължения за изграждане на рибни проходи от лицата, стопанисващи различни съоръжения /ВЕЦ, бентове, прагове/, които препятстват миграциите на рибите.
Уреден е статутът на сдруженията на любителите риболовци, както и критериите за национална представителност, каза Занков. Предвидена е възможност министърът на земеделието и горите да делегира на риболовните сдружения функции по управлението на рибните ресурси в язовирите – държавна собственост, определени само за любителски риболов. В предоставените обекти сдруженията ще се грижат за ресурсите като осъществяват дейности по зарибяване, охрана и контрол на обектите.
В тази връзка и при определени условия, назначени от сдруженията лица ще могат да съставят актове за установяване на административни нарушения. Извършването на любителски риболов във водоеми, в които управлението на рибните ресурси е предоставено на сдружения ще става след представянето на билет за любителски риболов и членска карта на съответното сдружение.
Разпоредбите относно правилата за извършване на стопански риболов с кораб във водите на река Дунав и Черно море са придобили известни промени с цел избягване на досегашната практика да се издава разрешително на всеки член на риболовната бригада, а не на кораба. Имайки предвид драстичното намаляване на запасите от определени видове риба е предвидено, че при установяването на годишни квоти за улов, какъвто е калканът, ще се заплаща определена такса за усвояването на такъв ресурс. Разрешителното за стопански риболов е безсрочно, а в случаите на улов в обекти – държавна собственост следва да се заплаща годишна такса за правото за извършване на стопански риболов, което ще се удостоверява с отделен стикер.
Таксите ще се заплащат съобразно риболовния кораб или използваните уреди за улов в Черно море, а при стопански риболов в язовири съобразно площта. Това означава, че в язовири – общинска собственост ще се издава само разрешително, което ще бъде безсрочно, а таксата не трябва да надхвърля административните разходи за издаването му. По този начин се преодолява досегашната практика, когато се заплащаха такси за стопански риболов, независимо от собствеността на обекта.
Предвидена е възможност за подробно регламентиране на задълженията относно ползването, поддържането и съхранението на системата за наблюдение и контрол на риболовните кораби. Отговорната институция, която ще реализира държавната политика и ще изгради и поддържа системата, е Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Създава се Център за наблюдение на риболовните кораби (ЦНРК) към Агенцията, който ще осигури 24-часово наблюдение на риболовните кораби, плаващи под българско знаме, независимо от местоположението им. Обект на наблюдение ще бъдат и чуждестранни риболовни кораби, за времето през което се намират във вътрешните морски води, териториално море и изключителната икономическа зона на Република България. Подробно са уредени правомощията и функциите на ЦНРК, както и задълженията и отговорностите на корабособствениците и капитаните на риболовни кораби.
Създаването и използването на системата за сателитно наблюдение на риболовните кораби ще способства за засилване на контрола при извършване на стопански риболов с кораб и ще позволи по-ефективното управление на запасите от рибни ресурси във вътрешните морски води, териториално море и изключителната икономическа зона на Република България.
В областта производството на риба и други водни организми /развъждането и отглеждането/ бяха реализирани дългогодишните искания на заетите в бранша за отпадане на таксите за водоползване и ползване на воден обект, дължими по Закона за водите, които на практика водеха до фалит и обезсмисляха дейността на редица родни фирми и следващите от това явления като високи цени на рибните продукти, ниско потребление и увеличаващ се внос.
Предложените промени напълно транспонират европейските изисквания в тази област. Предвидено е първата продажба на продукти от риболов да се извършва на регистрирани по реда на ЗРА, специално изградени центрове (пазари)или от регистрирани купувачи, каза Занков. Това означава, че риба или други водни организми при условията на първа продажба могат да се продават само специално изградени центрове, а ако няма изградени такива продажба може да се извърши само на регистриран купувач. Това не означава, че всеки който купува риба трябва да се регистрира. Отнася се само за първата продажба /непосредствено след улова/ и то само на продукти от риболов, не и за риба и други водни организми, които са отгледани във ферми. Независимо от това производителите на /лицата, които отглеждат риба/ следва да попълват дневник на продажбите и за продадената продукция да издават декларация за произход, поясни Занков.
Когато рибата или другите водни организми /които са продукти от риболов/ не се предлагат за продажба или са предназначени за по-късно пускане на пазара, преди разтоварването им собственикът или упълномощено от него лице ще трябва да съставя декларация за приемане. Продукти от риболов, разтоварени от риболовен кораб в сурово състояние или след преработка на кораба или внесени в страната, за които не е съставен документ за първа продажба или декларация за приемане и които подлежат на превозване до място, различно от мястото на разтоварване, ще трябва да се придружават от документ за превоз. При първа продажба на някои продукти от риболов, ще се извършва категоризиране по отношение на свежест и размер. При доставяне на продукти от риболов като суровина за преработка, когато тя не е била предмет на първа продажба, доставчикът задължително ще предоставя на получателя на суровината копие от декларацията за произход. При извършване на първа продажба продавачът предоставя на центъра за първа продажба декларация за произход. В случаите на първа продажба извън центровете на регистрирания купувач се предоставя и ветеринарномедицинско свидетелство. За всяка първа продажба на продукти от риболов организаторът на центъра за първа продажба или регистрираният купувач ще съставя документ за първа продажба.
В заведения за обществено хранене и в търговската мрежа се забранява доставянето, предлагането и продажбата за консумация на риба и други водни организми без ветеринарномедицинско свидетелство или ветеринарномедицински сертификат и копие от декларация за произход, а в случаите на продукти от риболов - копие от ветеринарномедицинско свидетелство или ветеринарномедицински сертификат и документ за първа продажба, каза още Ерман Занков
02.12.2005 12:39
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|