Бургас с офис на Глобалния фонд за борба срещу СПИН
В град Бургас отвори врати офис на Глобалния фонд за борба срещу СПИН на Световната банка, по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” изпълнявана от Министерство на здравеопазването, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.
Основната цел на Програмата е да се задържи ниското ниво на разпространение на ХИВ в страната.
Целта на програмата е да се намалят и рисковите поведения сред уязвимите групи, както и да се осигури достъп на целевите групи и хората, живеещи с ХИВ/СПИН, до грижи и качествено лечение.
Координатор на тази Програма е д-р Атанас Бошев – зам. кмет по Здравеопазване на Община Бургас.
Офис-мениджър е д-р Ивайло Димитров, който е ръководител на Общински превантивно – информационен център.
В град Бургас се реализират всички възможни компоненти на програмата.
По Компонент 1 се Изгражда инфраструктура и се подготвят кадри, отговорни за превенцията и контрола на ХИВ/СПИН в България.
Компонент 2 включва изграждане на национална система за постоянен епидемиологичен и поведенчески надзор на ХИВ/СПИН в България.
Компонент 4 предвижда поддържане на ниско ниво на разпространение на ХИВ инфекцията сред лицата, употребяващи венозно наркотици.
По Компонент 5 се работи за намаляване на рисковото поведение и рисковите инжекционни практики в ромската общност във възрастова група 12 – 25 години.
Намаляване на рисковото поведение и рисковите инжекционни практики сред проституиращи мъже и жени е основната задача на Компонент 6.
Компонент 7 цели да се Намали рисковото сексуално поведение сред подрастващи и млади хора в и извън училище.
Основните стратегии на Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” са да бъдат въведени добри практики със съвременни стандарти на достъпдо качествени и етично съобразени услуги, грижи и терапия за целевите групи и хората, живеещи с ХИВ/ СПИН.
Работи се и по изпълнение на интервенции, насочени към ограничаване на рисковота сексуално поведение и инжекционни практики в целевите групи.
Цели се да се повиши ефективността на здравния и социалния сектор чрез въвеждане на съвременна методология и културно съобразен подход по отношение на превенцията на ХИВ сред уязвимите групи.
В България към 21 ноември тази година официално в Министерството на здравеопазването са регистрирани общо 586 ХИВ -серопозитивни лица.
Според последната статистика Бургас се нарежда на второ място по регистрирани ХИВ – серопозитивни лица.
Броят на официално регистрираните в морския град е 77 души.
На първо място в класацията е София със 193 души, а на трето и четвърто място са Пловдив и Варна съответно с 47 и 44 души.
От началото на 2005 година новоткритите заразени с ХИВ са 71, от които 47 мъже и 24 жени.
Около 69% от заразените са мъже и 31% - жени. Около 70% от серопозитивните са на възраст от 20 до 39 години.
Особено тревожен е фактът, че най-поразената възрастова група е 20-29 години – около 40% от новорегистрираните.
Запазва се тенденцията водещ да бъде сексуалния път на предаване на инфекцията – 91%.
По кръвен път са се заразили 8%, а 1% са заразени по вертикален път (майка-дете).
За сравнение през 2003 г. бяха регистрирани общо 63 ХИВ-серопозитивни лица, а през 2004 г. – 50.
20 от ХИВ-серопозитивните са открити при изследване по тяхно желание, 20 са открити като лежащо болни в диференциално-диагностичен план от техните лекуващи лекари, 11 заразени са открити като интравенозни наркомани, 5 – като кръводарители.
Останалите са се изследвали като контактни на други ХИВ-серопозитивни лица и по други причини.
От новорегистриранете през 2005 г. най-младият заразен с ХИВ мъж е на 19 г., а най-възрастния – на 62 г.
Най-младата заразена с ХИВ жена е на 17 г., а най-възрастната – на 54 г.
Общият брой на изследваните за ХИВ лица през 2005 г. е около 250 000.
В Кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН от началото на тяхното откриване досега са изследвани около 12 555 души, като разкриваемостта на случаите с ХИВ при тях е 6 пъти по-висока в сравнение с другите лаборатории в страната.
Новоткрития офис в Бургас се намира в сградата на Младежки културен център – Бургас, ул. „Гладстон” 47, тел. 84 13 91, e-mail: lac_bourgas@mail.bol.bg
За въпроси и контакти с изпълнителите на програмата в Бургас и МЗ, всеки желаещ може да се обърне към офис-мениджъра на проекта – д-р Ивайло Димитров.