Започват масирани проверки за застраховка „Гражданска отговорност”
КАТ започва масирани проверки за наличието на валидна застраховка "Гражданска отговорност".
Това решиха днес на среща представители на Министерство на финансите, Министерство на вътрешните работи, Министерство на транспорта и Комисията за финансов надзор, Асоциацията на българските застрахователи и Гаранционния фонд.
Част от мерките включват промени в нормативната уредба, предвиждащи служебно прекратяване на регистрацията на моторни превозни средства, за които не са плащани данъци в продължение на три години, не са минавали на технически преглед в продължение на три години, и шест месеца не са били застраховани по "Гражданска отговорност".
Тези мерки се предприемат, защото повече от 50 % от водачите на моторни превозни средства в България карат без задължителната застраховка "Гражданска отговорност", сочи статистика на застрахователите у нас.
Цифрите се потвърждават и от бюлетините на Пътна полиция в страната.
От 1.01.2006 г. полицията да спира от движение автомобилите без валидна "Гражданска отговорност", предвижда проектът на Кодекс за застраховането, който правителството одобри в средата на септември.
Както досегашния Закон, Кодексът също вменява задължението да се сключва "Гражданска отговорност". В него се казва, че тя е "задължителна за всички автомобили с български регистрационен номер".
За неизпълнението на това задължение катаджиите започват да налагат строги санкции.
Проверките показват, че собствениците на леки автомобили или не са сключили задължителната застраховка или карат с изтекла полица. Това у нас е масова практика при шофьорите, платили тримесечна или шестмесечна полица.
Предвидените в Кодекса глоби за нарушителите са от 100 до 500 лв. за физически и от 500 до 5000 лв. за юридически лица. Тези ставки са в сила и сега.
Новото в Кодекса за застраховането е санкцията за повторно нарушение. Тя ще е от 200 до 1000 лв. за физически и от 1000 до 10 000 лв. за юридически лица.
Предвижда се и създаването на Информационен център към Гаранционния фонд, където ще се изгради база данни на всички сключени полици.
До 20-то число всеки месец Центърът ще подава на МВР справка с актуалната информация, въз основа на която полицаите ще могат да санкционират шофьорите без застраховка.
Срокът на застраховката задължително ще е 1 г.
Ще се запази възможността за плащане на части. Ще бъде задължително върху предното стъкло на колата да се поставя стикер, показващ за какъв срок е платена застраховката. Ако дължимата вноска не бъде платена до 15 дни след настъпването на падежа, тя ще се прекратява автоматично.
По изключение "Гражданска отговорност" ще може да се сключва и за срок, по-кратък от 1 г. (но не по-малко от 30 дни) ¬ когато автомобилът е с временна или транзитна регистрация, когато е налице гранична застраховка или застраховка от фирма, извършваща внос и продажба на МПС.
Според Кодекса застрахованият у нас шофьор може да разчита, че неговият застраховател ще покрива отговорността му в целия Европейски съюз (след 2007 г.).
Ето защо от догодина лимитите на отговорност се повишават.
На пазарен принцип от 1.01.2006 г. застрахователите сами ще определят цената на "Гражданска отговорност".
Тя ще зависи изцяло от обезщетенията, които ще се изплащат. Сметките са прости ¬ застрахователят не може да дава повече пари за дадена щета, ако и цената на застраховката не се повиши.
Размерът на обезщетенията у нас все още е твърде нисък и до влизането ни в ЕС родните лимити на отговорност трябва да се изравнят с европейските.
С над 50 % ще поскъпнат полиците догодина. Ценовият шок, който се задава с наближаването на 2006 г., ще е изключително осезателен и в тази сфера.
Средно с около 80 лв. повече ще трябва да платят за застрахователна полица "Гражданска отговорност" собствениците на най-широко разпространените у нас коли с кубатура до 1800 куб. см. Цената при различните компании ще е различна, но никой няма да предложи полица под 165 лв., прогнозират хора в застрахователния бранш.
Според изчисленията на застрахователния надзор за колите от 1800 до 2500 куб. см ще се плаща "Гражданска отговорност" от 233 лв.
Все още не се знае колко ще искат за полицата застрахователните компании.
Традиционно най-скъпи са застраховките за коли с работен обем на двигателя над 2500 куб. см. Цената им е почти европейска ¬ 500 лв.
Съответно с поскъпването обаче 1 млн. лв. ще е лимитът на обезщетението за телесни увреди или смърт за всяко възникнало застрахователно събитие при две или повече пострадали лица. За едно пострадало лице ще се плаща до 700 хил. лв. за всяко събитие.
За увреден автомобил ще се полагат до 200 хил. лв. за всяко събитие, което е двойно повече от досега изплащаните обезщетения за имуществени щети.
От гледна точка на компаниите, продаващи застраховки, "Гражданската отговорност" е най-непечелившият продукт. Поради това може би съвсем скоро компаниите ще започнат да предлагат индивидуални цени за различните си клиенти. Много от застрахователните компании вече са започнали изграждането на база данни, които съхраняват "досиетата" на всички застраховани. Шофьори с дългогодишен стаж зад волана и с незначителен брой произшествия през годините ще могат да се ползват от преференциални цени. Докато неопитните водачи и тези, които често допускат ПТП, ще трябва да плащат солена цена за задължителната полица.