До една година всички обекти на Спортни имоти трябва да бъдат с нови собственици
Местния парламент закри днес “Спортни имоти, паркинги и гаражи” ЕООД в Бургас и създаде Общинско предприятие със същото име.
Решението на общинските съветници, бе продиктувано от факта, че от създаването си до настоящия момент, дружеството винаги е работило на загуба.
По този начин неговото съществуване става нецелезъобразно и икономически неоправдано.
Дейността на дружеството се състои в стопанисване на спортни имоти и паркинги, повечето от които са публична общинска собственост.
Като такива тези обекти не могат да се отчуждават и да се прехвърлят на трети лица.
Също така според Закона за общинска собственост имотите не могат да се прехвърлят в капитала на дружеството.
До този момент имотите са се използвали неправомерно от търговското дружество.
“Тези имоти е най- добре да бъдат отдадени на концесия или да минат през публични търгове за отдаване под наем защото в момента таксите са много ниски. До колкото знам някъде около 300 хиляди задължения на “Спортни имоти” е покрила Община Бургас. От началото на годината Общината е дала над половин милион на дружеството за да може да се поддържа спортната база” – каза за Бургас инфо председателя на комисията по Общинска собственост Ивайло Николов.
Той допълни, че общинските съветници са приели решение в което освен закриването на дружеството и създаване на общинско предприятие в срок от три месеца кмета на града Йоан Костадинов трябва да представи концепция за бъдещото стопанисване на имотите.
Също така всички договори на настоящите наематели на спортни обекти или на обособени части от тях ще бъдат прекратени.
Това ще бъде една нова процедура, която ще бъде проведена от Общината и Тръжната комисия. Всеки обект ще се отдава поотделно.
Ивайло Николов счита, че паркингите могат да бъдат отдадени на концесия, защото те са публична общинска собственост.
За отдаване на концесия може да се помисли и за част от спортните зали счита общинския съветник.
Обособени части могат да бъдат отдадени под наем – това са част от спортните зали, които се използват за складове, магазини или кафенета.
По този начин ще има нормални договори за наем на всички обекти.
“Трябва да има ясна процедура. Само така ще се спре порочната практика всичко да става под масата и никой да не знае къде изтичат парите” – сподели още Николов.
Той обясни , че в момента всички обекти са отдадени с временни договори.
Има анекси, които са подписани от стария управител на дружеството, които нямат никаква правна стойност.
Общинския съвет определи 9 месеца срок в който трябва да завърши ликвидацията, считано от датата на вписване на взетите днес решения в търговския регистър на бургаския окръжен съд , по партидата на дружеството.
Процедурите по прекратяване на договорите на сегашните наематели ще отнемат различно време за всеки един поотделно защото са с различни клаузи.
“В рамките на една година всички обекти трябва да бъдат с нови собственици” – счита Ивайло Николов.
Новото предприятие ще бъда на пълна бюджетна издръжка и само ще разработи системи за финансово управление и контрол.
Според приетия от съветниците правилник за работата на новото предприятие, то ще осъществява управлението на предоставените му недвижими имоти и ще събира приходите от такси, наеми, цени на услуги и други.
Предприятието ще осъществява контрол по изпълнението на сключените от Община Бургас договори за имотите или части от имотите, предоставени му за управление.