Имотите с данъчна оценка под 1 400 лв. няма да се облагат с данък
Няма да се облагат с данък недвижимите имоти с данъчна оценка под 1 400 лв. Това предвиждат предлаганите от правителството предложения за промени в Закона за местните данъци и такси. Стойността на данъка в тези случаи е незначителна и разходите за администрирането са много по-високи от размера на събирания данък.
Законопроектът предлага промени по отношение облагането с данък върху недвижимите имоти. Предвид покачването на пазарните им цени се предвижда увеличаването на данъчните оценки на тези имоти. Същите, съгласно приложение №2, не са актуализирани от 1999 г. Законът предвижда възможност за промяна на данъчната оценка, когато индексът на пазарните стойности на недвижимите имоти, по данни на Националния статистически институт (НСИ), се увеличи или намали с повече от 20 на сто с натрупване за периода от последната им промяна. Данните на НСИ за средните цени в лв./кв. м на жилищата в областните градове за периода 2000-2005 г. сочат, че цените през 2005 г., спрямо 2000 г. са се покачили значително – от 1.5 до 3 пъти. За целите на увеличаване на данъчната оценка е предложено прегрупиране на населените места по категории и коригиране на коефициентите за местоположение по таблици № 3 и № 4 от приложението.
Повишаването на коефициентите за местоположение между 20 и 30% ще доведе до увеличение на данъчната оценка на недвижимите имоти до 30%, т.е. увеличението е много по-ниско от реалното покачване на пазарните цени, регистрирани от НСИ.
В законопроекта са предложени и нови разпоредби във връзка с администрирането на местните данъци от общините от 2006 г. Развитието на процеса на финансова децентрализация и предоставянето на по-широки правомощия и отговорности на общините в сферата на местните финанси изисква администрирането на местните данъци и таксата за битови отпадъци да преминат към общините. В момента на около 220 от общо 264 общини в страната са възложени правомощия на данъчни органи по администриране на местните данъци и таксата за битови отпадъци. Това означава, че почти всички общини имат административен капацитет да поемат осъществяването на процеса. В тази връзка е необходимо да се направят промени, регламентиращи изцяло администрирането (установяване, събиране и обжалване) на местните данъци от общините.
Съгласно европейските директиви в областта на транспорта за съставите от превозни средства има минимални нива на данъка, като България е поела ангажимент по Глава IX "Транспортна политика" да достигне през 2006 г. 50% от минималните за ЕС размери. Изискването на директивите е да се облага целия състав в зависимост от допустимата максимална маса, броя оси и вида на окачването. Поради това е направено и предложение при определяне на данъка за състави от превозни средства да се взима за база само влекача/седловия влекач и допустимата максимална маса на състава, който може да бъде теглен от този влекач/седлови влекач. Данък за ремаркета/полуремаркета няма да се дължи.
Отново във връзка с поети ангажименти по Глава IX "Транспортна политика" е предложено увеличение на данъка за товарните автомобили с допустима максимална маса над 12 тона. Увеличението е до 50% от минималните нива за Европейския съюз