По повод 31 октомври – Международния ден на Черно море, Община Бургас, Регионален инспекторат по образование, Общински детски комплекс, Природонаучен музей – Бургас и фондация “Зеленият Бургас” стартират кампания “Чист морски бряг”.
Проявите са част от Регионалната програма - Месеца на толерантността и човешките права в бургаска област, който започва на 31 октомври и ще приключи на 10 декември.
В деня на Черно море ще започне Екоакция за почистване на плажната ивица. Почистването ще започне в 10.30 часа от площадката пред Моста.
В същия ден ще се идвършат и експресни физико-химични анализи на морската вода.
В следобедния ден на 31 октомври в Природонаучния музей ще се проведе конкурс за творби изработени от природни материали.
Материалите с които ще се изработят експонатите трябва да са миди, охлюви, камъчета и пясък.
Тема на конкурса е “Черно море и неговите обитатели”.
По същото време пред Археологическия музей в града ще започне и конкурс за Рисунка на открито под надслов “Аз, моят град и морето”.
В 17.30 часа в Гарнизонен военен клуб ще бъде открита фотоизложбата “Морето не е за една ваканция”.
Веднага след това ще бъде направена и промоция на книгата на Илия Буржев “Играй-познай”, която включва гатанки за морето.
Международният ден на Черно море е обявен на 31 октомври 1996 година в Истанбул, Турция.
Това става на среща на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна.
Целта е да се привлече вниманието на обществеността върху усилията за спасяването на Черно море
Черно море е уникален природен феномен по отношение на специфичните си морфоложки, хидроложки и екологични условия.
Много големи европейски и азиатски реки се вливат в него, носейки потока от силно населени територии, но единствената слаба връзка със Средиземно море е чрез Босфора, Мраморно море и Дарданелите.
Тази ситуация прави Черно море много чувствително на въздействието от човешката дейност.
Регионалното сътрудничество в Черноморския регион се развива в рамките на Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване, подписана от България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна през 1992 г. в Букурещ.
Тя се основава на принципите на Министерската декларация за опазване на Черно море.
През 1996 г. в Истанбул шестте страни приемат Стратегически план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, като с всяка изминала година сътрудничеството за неговото изпълнение става все по-силно и целенасочено.
В рамките на Месеца на толерантността и човешките права в Бургаска област, Природонаучен музей – Бургас организира прожекции на научно-популярни филми за Черно море, в залата на музея.