Процесът на взаимно свързване между операторите на българския пазар може да бъде забавен
Българската телекомуникационна компания потвърждава още веднъж желанието си да предоставя на своите клиенти алтернативни възможности за достъп до услуги. Процесът на взаимно свързване на мрежата на БТК с тези на други лицензирани оператори на фиксирани услуги обаче може да бъде затруднен, след като решение на Върховния административен съд направи Типовото предложение за взаимно свързване неприложимо.
“Ние вярваме, че българският потребител ще спечели най-много от свободната и честна конкуренция.”, каза говорителят на телекома Димитър Цонев. “БТК винаги е оказвала пълно съдействие за успешното реализиране на процеса на либерализация на телекомуникационния пазар. Въпреки че повечето от дейностите на компанията са регулирани, тя се бори успешно за вниманието на потребителя чрез разработването на специални продукти и услуги, които да отговорят на нуждите на отделните потребителски групи и им помагат да оптимизират разходите за телефон.”, добави Цонев.
Типовото предложение е документът, определящ условията, при които БТК предлага взаимно свързване на мрежата си при съобразяване със Закона за далекосъобщенията. След решението на ВАС да одобри Типовото предложение липсва детайлната юридическа рамка, която да урежда отношенията между операторите. Отсъствието на такива конкретни правила и ясни указания за сключване на договорите за взаимно свързване с мрежата на БТК може да доведе до затрудняване и забавяне на процеса в бъдеще.
До момента БТК има сключени договори за взаимно свързване на мрежата си със 7 оператора с лицензия за фиксирани услуги – Голд Телеком България, Кейбъл Тел, Некском, Орбител, Спектър нет, Телеком партнърс нетуърк, Транс Телеком. Компанията има такива споразумения и с всички мобилни оператори в България.