В Черноморските курорти некачествено обеззаразяват водата в басейните
420 обекти в курортните комплекси на областите Бургас, Добрич и Варна са спрени временно от експолатация заради нарушения, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
В рамките на летния сезон регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве са проверили близо 16 000 обекти в черноморските курорти. Съставени са 2074 акта за административни нарушения.
В инспекциите бе създадена организация за провеждане на учестен контрол в обектите чрез командироване на кадри и изнасяне на работни места в комплексите с най-голяма концентрация на туристи.
Изготвени бяха графици за разположение в дома и за дежурства на екипи от служители, за да се осигури своевременна реакция при евентуално възникване на епидемични взривове от хранителни отравяния или вътреболнични инфекции. Инспекциите имаха готовност за извършване на своевременни проверки по постъпили жалби от граждани, курортисти и туроператори.
Инспекциите в трите области издадоха 1191 предписания за привеждане на обектите в съответствие със здравните изисквания, което бе свързано с извършването на ремонтни дейности, осигуряването на необходимото количество дезинфекционни средства, регистрация на обектите и др.
Сред най-често констатираните нарушения в хранителните обекти бяха неспазване на добрата хигиенна практика при приготвянето на храни, неправилно съхранение на храни в търговските обекти и заведенията за обществено хранене, предлагане за продажба и приготвяне на неразрешени храни на открито.
Констатирани бяха и нарушения в сроковете на реализация на храните, приготвяни в обектите за хранене, липса на придружаващи документи като сертификати за качество за приготвяните и предлагани храни, както и на документацията, удостоверяваща прилагането на система за самоконтрол на производствената и търговската дейност.
Здравните инспектори констатираха и случаи за извършване на производство или търговия с храни в обекти, които не са регистрирани по реда и при условията на Закона за храните, допускани на работа са лица с нередовна лична здравна документация.
В комунално-битовите обекти – за отдих, настаняване, обслужване на почиващите и други, проверките на РИОКОЗ установха некачествено обеззаразяване на водата в плувните басейни, нарушения в нормативно установения ритъм за контрол на микробиологичните показатели на водите, липса на дезинфектанти и неизвършване на дезинфекции. Сред най-честите нарушения бяха и неизправни ВиК инсталации в обектите, неправилно съхранение на чисто и мръсно бельо в хотелите, пропуски в сметосъбирането и сметоизвозването.