Камиони, автобуси, микробуси и автомобили ще могат да возят хора и товари в страната, ако от първата им регистрация не са изтекли повече от пет години
Да не се допускат обществени превози на пътници и товари с автомобили, от чиято първа регистрация са изтекли повече от 4 години при международен превоз на пътници и товари, предвиждат приети на първо четене днес от Народното събрание промени в Закона за автомобилните превози. Според промените не се допускат и обществени превози на пътници и товари с автомобили, от чиято първа регистрация са изтекли повече от 5 години при превоз на пътници и товари в България и 4 години при таксиметров превоз на пътници.
По този начин опасните автобуси и таксиметрови коли ще бъдат подменени, мотивира измененията председателят на транспортната комисия Йордан Мирчев.
Законопроектът предвижда и задължително средно образование за превозвачите на товари и пътници.
Общата продължителност на периода на ежедневно управление при таксиметрови превози на пътници не трябва да надхвърля 12 часа, предвиждат промените. След период от 4 часа управление водачът на лек таксиметров автомобил трябва да направи прекъсване най-малко 30 минути, освен ако започва период за почивка, пише в проекта. Седмичната почивка на водачите, извършващ превози на пътници е 36 последователни часа. Ако тези изисквания не се спазват, предвидената глоба в закона е от 50 до 200 лева.
С измененията се предлага да отпадне регистрационният режим за лицата, извършващи превози за собствена сметка.
Предвижда се и възможността билети за превози на пътници да се издават чрез фискални устройства. Те ще трябва да бъдат утвърдени от министрите на транспорта и финансите по образец, като върху всеки билет ще има информация за превозвача.
Промените в закона са разработени във връзка с необходимостта от обновяване на автомобилния парк и осигуряване безопасността на движението по пътищата, повишаване качеството на автомобилните превози и опазване на околната среда, пише в мотивите на вносителя.