Община Несебър и арт център „Алтера” организират от 22 до 28 август „Дни на иконописта”, съобщиха от общинската администрация в града. Събитието е залегнало в културния план на морската община и тази година ще се проведе за първи път. Официалното откриване ще се състои на 22 август от 18.30 ч. в трикорабната базилика „Старата митрополия”, издигната през VI в. в центъра на града.
Проявата ще стартира с изпълнения на Дамски хор за православно пеене „Благовестие” – гр.Поморие. Два часа по-късно на сцената на античния театър в Несебър, жители и гости ще имат възможността да чуят Нона Йотова и Теодосий Спасов. До края на следващата седмица, иконите ще бъдат изложени в конферентния център на стария град.
По своята същност мероприятието представлява иконографска среща на изявени български творци, изкуствоведи и богослови, занимаващи се с проблематиката на православната икона. Дните на иконопистта са естествен приемник по цели и задачи на „Фестивал на иконата”, провеждан през 1992 г. и 1993 г. в гр.Велико Търново и село Арбанаси. Участващи автори ще бъдат Гергана Симеонова, Тереза Миролюбова, Иван Стойнев, Светла Загорчева, Милена Прашкова, Димчо Димчовски, Зоица Коручева, Николай Латинов.
„Иконата между канона и въображението”, „Езически прототип на българската православна домашна икона”, „Иконоборствата”, „Иконата на православния храм” са част от темите в предвидените дискусии, които ще обогатят познанията на онези, които носят духовността в себе си и ще провокират безразличните. За лектори са поканени известни български специалисти в областта на богословието, технология на иконата, семиотика и есхатология, сред които Елена Попова, Мариян Стоядинов, Калин Янакиев, Георги Каприев.
„Иконата е малко позабравена, оставена в страни. Време е да се завърне в нашите домове и души, да възроди вярата в хората.” – споделят организаторите. Амбицията им е проявата да се превърне в традиционна, като тази година ще могат да се видят творби на български иконописци, а в следващите издания да участват и чуждестранни творци.
Красивият черноморски Несебър е придобил своята голяма известност и признанието да бъде включен в Световната листа на културно-историческото наследство на ЮНЕСКО, главно поради огромното иконописно богатство, добре запазените средновековни църкви и многобройните си паметници. През Средновековието Несебър е играел ролята на водещ център на архитектурата, изобразителното изкуство и книжовността. Иконите, свързани с историята на града, с неговите църкви и манастири, са изключително много. От тях са съхранени около 250, създадени в периода XIII – XIX в. Преходът от това културно-историческо наследство към съвременния иконопис е причината събитието да се проведе именно в Несебър. „Чрез „Дни на иконописта” в най-голяма степен ще проличи мястото на града в църковната и културна история на цялото Черноморие.” – категорични са организаторите.
22.08.2005 08:51
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|